Karta kredytowa to instrument płatniczy, który umożliwia płacenie za zakupy w Internecie i poza nim, rachunki za media, komunikację lub wakacje. W przeciwieństwie do karty debetowej, pieniądze na karcie kredytowej nie należą do jej posiadacza, lecz do banku, który ją wydał. Z tego artykułu dowiesz się,  jak wygodne i bezpieczne jest korzystanie z niej oraz czy jest Ci ona potrzebna.

Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej i od zwykłego kredytu

Karta debetowa jest powiązana z Twoim kontem osobistym w banku. Aby płacić nią za zakupy, należy doładować konto https://pozyczkolog.pl/. Niektóre karty pozwalają na dokonywanie wydatków w ramach kredytu minusowego, jeśli aktywowana jest opcja kredytu w rachunku bieżącym.

Karta kredytowa to pieniądze banku. Zasada finansowania wydatków jest podobna do kredytu konsumenckiego: otrzymujesz pieniądze na określony czas w uzgodnionej wysokości i musisz je spłacić. Główna różnica polega na tym, że w okresie karencji, zwanym również okresem bezodsetkowym, można bezpłatnie wykorzystać dostępny limit, a procedura rozpatrywania wniosków jest prostsza.

Zasady obsługi kart kredytowych różnią się od warunków udzielania kredytów:

Limit kredytowy karty jest odnawialny. Jeśli spłacisz zadłużenie, będziesz mógł ponownie wydawać pieniądze https://pozyczkolog.pl/  w ramach dostępnego limitu. Kredyty są wypłacane jednorazowo; jeśli spłacisz zadłużenie, musisz ponownie wystąpić do banku o nowy kredyt.

Po wypłacie pożyczki, od pierwszego miesiąca płacisz odsetki, niezależnie od tego, czy wydasz pieniądze, czy nie. Jeśli nie korzystasz z karty kredytowej, nie musisz płacić odsetek. Karty te mają również okres bezodsetkowy.

Należy terminowo spłacać zarówno kartę kredytową, jak i kredyt. Kredyt jest spłacany w ratach równych, a kartę można spłacać w ratach minimalnych, których wysokość zależy od wysokości wydanego limitu. Jeśli spłacisz całe zadłużenie przed upływem okresu prolongaty, od karty nie są naliczane odsetki.

Jak złożyć wniosek o kartę kredytową

Aby ubiegać się o kartę kredytową z minimalnym dostępnym limitem, należy wypełnić wniosek na stronie internetowej banku. Jeśli jesteś już klientem wybranego banku, kartę z wysokim limitem możesz otrzymać tylko na podstawie dowodu osobistego RP. Produkty z wyższym limitem i pakietem usług uprzywilejowanych wymagają udokumentowania dochodów. Nie musisz przychodzić do oddziału, każdą kartę można zamówić przez Internet i dostarczyć kurierem do domu lub biura.

Czy mogę wypłacić gotówkę?

Z karty kredytowej można wypłacać gotówkę, a także przelewać środki na karty osób fizycznych w banku własnym i obcym. Karty można również używać do doładowywania konta e-wallet i innych transakcji quasi-gotówkowych. Problem w tym, że w przypadku większości kart kredytowych za takie transakcje trzeba uiścić opłatę. Możesz zapłacić opłatę określoną w umowie karty kredytowej, która może wynosić nawet kilkadziesiąt procent w skali roku, lub zostaniesz obciążony opłatą określoną w regulaminie karty. Nie ma okresu karencji dla transakcji gotówkowych lub przelewów na inne karty.

Jeśli planujesz wypłacać pieniądze z karty, używać jej do doładowywania innych kart oraz dokonywać wyżej wymienionych transakcji, wybierz produkt, który umożliwia dokonywanie transakcji gotówkowych.

Programy premiowe

Ważną zaletą kart kredytowych są programy bonusowe. Płacąc kartą kredytową, korzystasz z rabatów, prezentów i specjalnych stawek dla partnerów. Można na przykład uzyskać zniżki na rezerwacje hotelowe, taksówki, płacenie za restauracje i zakupy w największych sklepach na całym świecie, a także bezpłatne wejściówki do saloników biznesowych na lotniskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here