Założenie własnej działalności w Niemczech jest wyjątkowo nieskomplikowane. Wszystkie procedury sprowadzają się do zgłoszenia w stosownym urzędzie skarbowym oraz uiszczenia stosunkowo niewielkiej opłaty, najczęściej 20-60 euro w zależności od landu. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach związanych z samozatrudnieniem.
Przede wszystkim należy unikać sytuacji pozornej działalności gospodarczej, która jest uznawana za przestępstwo u naszych zachodnich sąsiadów. Chodzi o przypadek, kiedy osoba samozatrudniona pracuje tylko dla jednego zleceniodawcy i zarazem ma ścisłe określony czas, a także miejsce pracy. Niemieckie urzędy skarbowe są bardzo wyczulone na tego typu omijanie prawa zwłaszcza przez pracodawców, którzy niejednokrotnie zmuszają swoich pracowników do przejścia na samozatrudnienie, aby osiągać korzyści finansowe. Prawda jest taka, że pracownik samozatrudniony kosztuje pracodawcę mniej. Bywa też, że sami pracownicy chcą takiej formy zatrudnienia, ponieważ mogą w ten sposób dostawać wyższe zarobki. Jednak jest to trochę zwodnicze.
Podatki i ubezpieczenia
Każda firma w Niemczech musi odprowadzać podatki, natomiast w przypadku samozatrudnienia od wypłaty te podatki nie są potrącane, podobnie jak opłaty na ubezpieczenie społeczne. Osoba samozatrudniona nie ma szans na płatny urlop oraz zwolnienie chorobowe, chyba że sama opłaca specjalne ubezpieczenie. Warto przy tym podkreślić, że istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. W razie stwierdzenie braku takiego ubezpieczenia, trzeba zapłacić wszystkie zaległe składki wraz z odsetkami. Trudno raczej liczyć na szczęście, że uda się jakoś uniknąć kary, ponieważ urzędy skarbowe bardzo często przeprowadzają kontrolę i stopień wykrywalności tego typu uchybień jest naprawdę bardzo wysoki. Koszty ubezpieczenia zdrowotnego zależą od zarobków, ale nie tylko. U prywatnych ubezpieczycieli składki początkowe wydają się bardzo kuszące, ale one rosną wraz z wiekiem i później już nie są tak atrakcyjne względem kosztów ubezpieczenia w kasie państwowej. Dobrze dokładnie rozważyć wybór, gdyż zazwyczaj trudno przejść do kasy państwowej, kiedy korzystało się przez lata z usług ubezpieczyciela prywatnego. Trzeba też podkreślić, że dla osób samozatrudnionych w Niemczech nie jest wystarczające polskie ubezpieczenie zdrowotne.
Jednoosobowa firma w Niemczech może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku tak zwanych wolnych zawodów, a więc tłumaczy, trenerów czy księgowych. Natomiast często zdarza się, że pracownicy zostają zmuszeni przez pracodawcę do takiej formy pracy albo są zwalniani. Takie przypadki najczęściej mają miejsce w branży budowlanej, gastronomicznej, ale z tego typu sytuacjami spotykają się także sprzątaczki czy też opiekunki osób chorych i starszych.
Zobacz najnowsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/.