Okres panowania Tyberiusza Klaudiusza Nerona przypada na lata od 14 r. p.n.e. do 37 r. n.e. To więc za jego czasów ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Postać cesarza pojawia się nie tylko w wielu materiałach historycznych, ale również w samej Biblii.

Między innymi w ewangelii św. Marka, w której wspomniany został zarówno władca, jak i jedna z obowiązujących w tamtym okresie monet. Śledzenie historii numizmatyki pozwala więc na zapoznanie się z wieloma wydarzeniami oraz postaciami, które w ogromny sposób kształtowały dzieje naszego świata.

Monety antyczne stanowią tego najlepszy przykład. Od lat są one źródłem zainteresowania wielu badaczy, kolekcjonerów, a także znawców historii. Dzięki nim można w znaczący sposób poszerzyć swoją wiedzę. Bardzo często stanowią one też prawdziwe, życiowe hobby dla wielu osób spragnionych wiedzy.

Przykłady monet z okresu Tyberiusza

Wspomniana ewangelia wskazuje między innymi na srebrnego denara, na którym pojawił się wizerunek władcy, jak również Liwii Druzylli, jego matki. To właśnie po otrzymaniu tej monety Jezus rzekł „oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Jednak monety z tamtego okresu nie były wybijane wyłącznie ze srebra. Tyberiusz pojawiał się ponadto na złotych auerusach. W tamtym okresie w obiegu znajdowały się także monety wybijane z mosiądzu i miedzi.

Z tych samych kruszców powstają obecne monety kolekcjonerskie, które kierowane są do miłośników historii oraz numizmatyki. Przedstawiają one nie tylko wartość symboliczną. Cenne okazują się zwłaszcza te, które są wybijane ze złota i srebra wysokiej próby. Gdzie można takie nabyć? Na rynek dostarczają je przede wszystkim mennice państwowe i prywatne. Stanowią one świetne źródło monet z wizerunkami władców oraz wielu innych postaci. Niektóre z nich powstają również po to, aby uczcić konkretne wydarzenia historyczne. Mowa tu nie tylko o wydarzeniach, które miały miejsce kilka tysięcy lat temu, ale też tych znacznie nowszych, bardziej nam znanych.

Analizując historię monet, można dowiedzieć się wiele na temat osób, które kształtowały historię świata. Czytanie o nich, poszukiwanie informacji – to pasjonujące zajęcie nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla wszystkich osób zainteresowanych dawnymi dziejami. Zarówno Cesarstwa Rzymskiego, jak i całej Europy, świata i Polski. To także świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się, z jakich materiałów powstawały pieniądze kiedyś, a z jakich powstają obecnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here