Ile guzików ma ksiądz w sutannie?

Historia i znaczenie guzików w sutannie księdza

Ile guzików ma ksiądz w sutannie? To pytanie, które często zadają sobie ludzie. Guziki na sutannach nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także mają swoje znaczenie symboliczne.

Historia guzików w sutannie sięga czasów średniowiecza. Wtedy to duchowni nosili ciemne szaty z zapinanymi przodem za pomocą ażurowych klamerek lub rzędami tasiemek. Dopiero pod koniec XIII wieku pojawiły się pierwsze modele sukienki o kroju typowym dla dzisiejszej sutanny – zakrywającej ciało i ramiona oraz posiadając u góry kołnierzyk.

Wraz z upowszechnianiem się takiej odzieży pojawiał się problem ich zapinania; początkowo służyły do tego specjalnie przygotowane paski skórzanego rzemienia zwane „cechami”. Jednakże stopniowo jakość materiałów jak również wzrost liczby zamawianych ozdób sprawiła że szyte były jednoczęściowe ubrania gotowe bezpośrednio do użytkowania co wynikało m.in ze zmniejszenia kosztu produkcji .

Zapinki miały różny wygląd – mogli być to metalowe haczyki czy też prostokątne metaliczne blaszki umieszczone symetrycznie na całej długości sukienki (pierwotnej nazwy powstałe około XVIII wieku) Z biegiem lat stosowanie coraz większej liczby zapinek przestało być praktyczne i wygodne, a zaczęły się pojawiać guziki – początkowo drewniane lub metalowe, później także wykonane ze szkła czy kości słoniowej.

Warto dodać że w Polsce sutanna nosi nazwę habitu która to tradycyjnie powinna składać się z pięciu części: tunika (bluzka), rokieta (spódniczka), pas do którego przytwierdzone są różańce i krzyż oraz dodatki tj.: mankiecik bądź fioletowa pelerynka.

Liczba guzików na sutannie od wieków była ściśle określona przez Kościół. Mężczyźni mieli mieć ich 33 – tyle ile lat miał Chrystus w chwili ukrzyżowania; kobiety natomiast – o jedną więcej, jako symbol Jego Matki Marii . W dzisiejszych czasach jednak ta reguła nie jest już tak rygorystycznie przestrzegana jak dawniej.

Guziki na sutannach mają swoje znaczenie symboliczne. Są one symbolem pokory i ubóstwa zakonnika oraz jego oddania Bogu poprzez służbę bliźnim – niesienie pomocy potrzebującym czy prowadzenie modlitewnych obrządków religijnych

Niektórzy widzą również symboliczną liczbę trzechsetek milionów chrześcijan reprezentowanych przez każdy pojedynczy guzik. W ten sposób każdy ksiądz zwraca uwagę na swoje pochodzenie, tradycję i historię kościoła.

Warto również wspomnieć o tym, że w niektórych krajach mężczyźni noszący sutanny mają różną liczbę guzików – np. we Francji jest to 35 lub 37 (w zależności od diecezji), a w Niemczech nawet do 42.

Podsumowując: ilość guzików na sutannie ma swoją długą historię i znaczenie symboliczne dla Kościoła katolickiego; choć liczba ta może się różnić pomiędzy poszczególnymi regionami czy krajami. Guziki są symbolem pokory zakonnika oraz jego oddania Bogu poprzez służbę bliźnim – niesienie pomocy potrzebującym czy prowadzenie modlitewnych obrządków religijnych

Wezwanie do działania: Proszę sprawdzić samemu, ile guzików ma ksiądz w sutannie.

Link tagu HTML do https://tubator.pl/:
Tutaj znajduje się link.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here