Emerytury stażowe to forma świadczenia, która ma na celu nagrodzenie pracowników za długi okres pracy. Często bywa nazywana również emeryturą pomostową i polega na wypłacie dodatkowych pieniędzy dla osób spełniających odpowiednie kryteria wiekowe oraz posiadających wymagany staż pracy. W Polsce obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmian dotyczących tej formy wsparcia finansowego dla seniorów. Więcej informacji można znaleźć poniżej.

Przegląd zmian w systemie emerytalnym od 2023 roku

Czy emerytury stażowe wejdą w 2023 roku?

Od wielu lat system emerytalny jest przedmiotem dyskusji, a rząd co jakiś czas wprowadza zmiany mające na celu poprawę sytuacji osób starszych. W 2019 roku zaczęto rozmawiać o tzw. „emeryturach stażowych”, które miałyby umożliwić wcześniejsze przejście na emeryturę dla osób pracujących przez długi okres czasu.

Według pierwotnego projektu ustawy, osoby posiadające minimum 35-letni staż pracy mogłyby odejść na wcześniejszą emeryturę bez utraty części świadczenia. Ponadto, przewidywano możliwość skorzystania z takiej formy przyznawania świadczeń po ukończeniu wieku 60 lat i posiadaniu co najmniej trzydziestoletniego doświadczenia zawodowego.

Niestety projektem tym zajmowało się jeszcze poprzednie Sejmowe Zgromadzenie Narodowe (IV kadencja), jednak nie zdążył on być poddany debacie ani głosowaniu w Parlamencie Polskim ze względów proceduralnych – czego można było spodziewać się już od samego początku.

W chwili obecnej wiemy jedynie to, że nowe rozwiązania dotyczące systemowej opieki nad osobami starszymi zostaną wprowadzone dopiero od stycznia następnej dekady. W 2023 roku wejdzie bowiem w życie ustawa, która wprowadzi zmiany w wysokości świadczeń emerytalnych oraz ich przyznawaniu.

Jedną z najważniejszych propozycji zawartych w projekcie jest podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet do 65 lat – analogicznie jak ma to miejsce u mężczyzn. Obecnie kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę już po ukończeniu 60 lat i posiadaniu co najmniej piętnastoletniego stażu pracy (lub równowartościowych okresów).

Kolejna ważna zmiana dotyczy wzrostu kwoty wolnej od podatku dochodowego, którą każdy pracujący będzie mógł zarabiać bez opodatkowania. Na dzień dzisiejszy wynosi ona nieco ponad siedem tysięcy złotych rocznie; według projektu ma zostać zwiększona o kolejne dwa tysiące.

Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim poprawić sytuację finansową osób starszych oraz zachęcić osoby przedwcześnie przechodzące na wcześniejszą emeryturę do pozostania aktywnymi zawodowo jeszcze przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Czym jednak są „emerytury stażowe” i czy faktycznie będą one wprowadzone? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania – zwłaszcza w świetle braku konkretnych działań ze strony rządu. Warto jednak pamiętać, że każda kolejna reforma emerytalna wymaga czasu i wieloetapowej procedury legislacyjnej – a ta z kolei często narażona jest na wiele kontrowersji i sprzeciwów.

Mimo to warto śledzić dalszy rozwój sytuacji oraz być czujnymi względem ewentualnych zmian w systemie opieki nad osobami starszymi. Jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, temat ten będzie jeszcze przez długi czas pozostawał jednym z najważniejszych punktów debaty publicznej we wszystkich krajach europejskich.

Wezwanie do działania:

Zapoznaj się z informacją dotyczącą emerytur stażowych, które mają wejść w życie w 2023 roku. Bądź na bieżąco i śledź zmiany dotyczące Twojej przyszłej emerytury!
Link tagu HTML do https://lov3.pl/:

Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here