Emeryci w Polsce otrzymują pieniądze z tytułu emerytury, które są wynikiem ich pracy i wpłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość emerytury zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy, wysokość zarobków czy wiek osoby przejdącej na emeryturę. Również co roku kwota minimalnej oraz maksymalnej kwoty do wyliczenia świadczeń ulega zmianie – to wszystko wpływa na finalną sumę pieniędzy dostarczaną przez system ZUS-em.

Wysokość emerytury w zależności od długości pracy i wysokości wynagrodzenia

Jakie pieniądze dostaną emeryci?

Emerytura to temat, który dotyczy każdego z nas. W końcu, kiedy zbliżamy się do wieku emerytalnego, musimy wiedzieć jakie świadczenia otrzymamy i czy wystarczą nam na godne życie. Jednym z kluczowych czynników wpływających na wysokość naszej emerytury jest długość pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Dlaczego długość pracy ma znaczenie? Otóż im więcej pracowaliśmy tym większa kwota składki zostanie odliczona przy obliczaniu naszego świadczenia. Przykładowo osoba pracująca przez 30 lat będzie miała wyższą emeryturę niż ta która przepracowała jedynie 20 lat.

Wysokości wynagrodzeń również mają znaczenie dla wielu osób – przecież chcemy zarabiać jak najwięcej! Ale co ważniejsze – płace są istotne także ze względu na system rządowy opierający się właśnie o nie podczas ustalania składki zdrowotnej i społecznej (odpowiednio określane jako ZUS). Im wyższa pensja tym więcej trzeba zaplatić za te usługi państwa a więc też zmieni się ilość „pkt.” które będziemy mieć po ukończeniu aktywności zawodowej.

Oczywiście warto pamiętać o kilku innych aspektach powiązanych z emeryturą. Jednym z nich jest wiek emerytalny, czyli minimalna liczba lat życia kiedy możemy przejść na ten etap naszego życia zawodowego. W Polsce wynosi ona obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Należy też pamiętać o tym, że wysokości świadczeń nie są takie same w każdym przypadku – istnieje bowiem kilka różnych rodzajów emerytur:

– Emerytura stażowa to forma nagrody za długoletnią pracę w jednej firmie lub branży.

– Emerytura pomostowa przysługuje osobom które osiągnęły już swój wiek ale nie chcą rezygnować ze swojej pracy – dzięki temu mogą zachować część pensji a resztę uzupełnia państwo.

– Również niski dochód może skutecznie wprowadzić zmiany jeśli chodzi o wysokość świadczenia jakim będzie np.różnego rodzaju dodatek do tego co ZUS oferuje standardowo (np.dodatek mieszkaniowy)

Dlatego warto dokładniej zapoznać się z regulacjami dotyczącymi systemu odprowadzania składek oraz korzystać możliwie najbardziej efektywnych sposobów inwestowania pieniędzy zarabianych podczas aktywności zawodowej aby móc cieszyć się godną starością bez zbędnych ograniczeń finansowych.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z informacjami na stronie https://www.metalzine.pl/ dotyczącymi wysokości emerytur i świadczeń dla emerytów.

Link tagu HTML: Kliknij tutaj, aby przejść do strony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here