Tak, osoba będąca w małżeństwie może kupić mieszkanie tylko na siebie. Jednak warto pamiętać o pewnych aspektach związanych z podziałem majątku oraz konsekwencjami finansowymi takiej decyzji.

Prawo własności nieruchomości w Polsce

Czy będąc w małżeństwie można kupić mieszkanie tylko na siebie? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących zakup nieruchomości. W Polsce obowiązują pewne przepisy dotyczące prawa własności nieruchomości, które należy znać przed podjęciem decyzji o zakupie.

Prawo polskie uznaje za właścicieli nieruchomości osoby fizyczne oraz prawne. Możliwe jest również nabycie udziałów we współwłasności lub służebność gruntową czy też użytkowanie wieczyste. Jednakże istnieją określone warunki i procedury, których trzeba się przestrzegać przy dokonywaniu transakcji.

Jeśli chodzi o posiadanie mieszkania przez małżonków to warto pamiętać, że w Polsce obowiązuje tzw. rozdzielność majątkowa między małżonkami bez zawarcia umowy antynominacyjnej (tj. umowy zmieniającej ten stan). Oznacza to m.in., że każdy z nich może samodzielnie dysponować swoim majątkiem – zarówno tym posiadanym przed ślubem jak i tym zdobytym po nim.

W przypadku kupna mieszkania jednoosobowo przez jednego z partnerów ważnym aspektem jest źródło finansowania tej inwestycji – jeśli wykorzystane zostaną pieniądze pochodzące ze wspólnego konta małżeńskiego to może się okazać, że drugi partner będzie miał roszczenia do nieruchomości.

Jeśli chodzi o kwestię dziedziczenia mieszkania przez małżonków, to w przypadku braku testamentu i zapisania współwłasności na obydwoje partnerów lub bezpośrednio jednego z nich – po śmierci danego małżonka pozostały przy życiu automatycznie staje się właścicielem całej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że nie dotyczy to sytuacji gdy nabyto udziały we własności przedmałżeńskie (np. od rodziny).

Zakup mieszkania tylko na siebie w trakcie trwającego już malzenstwa moze być wyzwaniem również ze względu na procedury bankowe i hipoteczne – będą wymagać zgody współmałżonka albo podpisu umowy antynominacyjnej jeśli majątek jest rozdzielny ale wynikła ona dopiero po zakupie danej posiadłości.

Podsumowując: jako osoba samodzielna można kupić sobie mieszkanie nawet będąc w trakcie funkcjonowania istniejacego juz zwiazku malzenskiego. Jednak warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz uregulować stosowne dokumenty by uniknąć problemów prawnoprawnych czy też konfliktów międzypartnerksich co do inwestycji przeprowadzonej przez jedench z nich. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się do prawnika lub specjalisty od rynku nieruchomości, aby otrzymać fachową poradę i uniknąć niepotrzebnych problemów czy też ryzyka utraty środków finansowych.

Tak, będąc w małżeństwie można kupić mieszkanie tylko na siebie. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.zdolnyaleleniwy.pl/ i zapoznania się z ofertami kredytów hipotecznych. Link do Zdolnego a Leniwego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here