Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje osobom po osiągnięciu określonego wieku lub w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy. W Polsce minimalny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednakże, aby otrzymać pełną emeryturę należy wypracować odpowiedni staż pracy oraz wpłacać składki na ZUS przez określony czas. Obecnie obowiązująca ustawa podwyższa stopniowo wymagany staż do uzyskania prawa do pełnej emerytury oraz zwiększa limit wiekowy od roku 2020.
Zasady obliczania emerytury
Obliczanie emerytury to jedno z ważniejszych zagadnień dotyczących finansów osobistych i przyszłej stabilności materialnej. Wiele osób, szczególnie tych zbliżających się do wieku emerytalnego, zadaje sobie pytanie: Z jakich lat oblicza się emeryturę? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga pewnej wiedzy na temat zasad obowiązujących w systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z polskim prawem, podstawą do wyliczenia wysokości świadczenia są wszystkie okresy składkowe osoby ubezpieczonej oraz uzyskiwane przez nią dochody. Ważnym elementem jest także wiek osiągnięcia pełnego prawa do pobierania emerytury oraz liczba przepracowanych lat – te czynniki wpływają bezpośrednio na ostateczną kwotę wynagrodzenia.
Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach przy rozpatrywaniu tego problemu. Przedsiębiorcy lub pracownicy samodzielni muszą regularnie opłacać swoje składki zdrowotne i społeczne; im więcej czasu upływa od momentu ich uiszczenia, tym niższe będą korzyści ze strony państwa po przejściu na rente czy wcześniejszej emerytury.
Jeśli chodzi natomiast o umowy cywilnoprawne (np. kontrakty zawarte na zasadzie samozatrudnienia), wówczas nie są one objęte systemem ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że osoby pracujące na takich umowach nie mają prawa do emerytury po przejściu na rentę. Z drugiej strony – jeśli taki człowiek później podpisze kontrakt o pracę i będzie regularnie opłacać składki zdrowotne oraz społeczne przez określony czas (np. minimum 25 lat), to zostanie mu przyznane prawo do pobierania świadczenia.
Kolejną kwestią jest fakt, że obliczenie kwoty emerytury odbywa się według innej formuły dla osób urodzonych przed rokiem 1949 niż dla reszty populacji. Dla tej pierwszej grupy ważna jest suma punktów uzyskanych za posiadanie różnego rodzaju tytułu naukowego lub wykształcenia zawodowego; natomiast pozostałe osoby będą musiały liczyć swoje wynagrodzenie zarobione przez ostatnie lata pracy.
Podsumowując: Z jakich lat oblicza się emeryturę? Wszystkie okresy składkowe oraz uzyskiwane dochody wprowadzone są jako element decyzji dotyczącej wysokości przyszłościowych świadczeń pieniężnych ze strony państwa polskiego. Dodatkowo wiele zależy od tego czy dana osoba była zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej, czy też opłacała swoje składki zdrowotne oraz społeczne przez określony czas. Warto pamiętać o tym, że im więcej lat pracy za nami i wyższe zarobki osiągane w trakcie życia zawodowego – tym większa będzie kwota emerytury po przejściu na rentę lub wcześniejszą emeryturę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, emerytury są liczone na podstawie składki ubezpieczeniowej w ciągu całego okresu pracy. Z jakich lat ta składka jest brana pod uwagę, zależy od indywidualnej sytuacji zawodowej i wieku osoby ubiegającej się o emeryturę. Aby uzyskać dokładne informacje na ten temat, należy skontaktować się z właściwym organem państwowym lub specjalistą ds. ubezpieczeń społecznych.