Drogi właścicielu domu jednorodzinnego! Czy słyszałeś już o systemach rekuperacji? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kilkoma argumentami przemawiającymi za inwestycją w rekuperację!

Chociaż o potrzebie oszczędzania energii cieplnej sporo mówiło się już od dawna, to jednak w dobie aktualnych zawirowań na rynkach paliw sprawa nabiera całkiem nowego, niezwykle istotnego znaczenia. Niestety w zbliżającym się sezonie grzewczym będziemy musieli zmierzyć się z niezwykle wysokimi cenami energii – szczególnie, gdy potrzebujemy ogrzewać obiekty firmowe. Chociaż na chwilę obecną rząd przewiduje zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych, to jednak wszystko wskazuje na to, że i tak wiele rodzin będzie podczas zbliżającej się zimy będzie borykać się z podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie. Dlaczego piszemy o tym w artykule poświęconemu tematyce rekuperatorów? Otóż okazuje się, że sprawnie funkcjonujący system rekuperacji może pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania. Oczywiście to prawda, że jest to inwestycja, która zwróci się dopiero po kilku latach, ale biorąc pod uwagę obecne niezwykle wysokie ceny paliw, inwestycja taka, bym bardziej staje się opłacalna – i to nawet w dość krótkim wymiarze czasu.

Rekuperacja – dlaczego taka skuteczna?

Właściciele domów jednorodzinnych w okresach sezonów grzewczych muszą zadbać o nieustanne ogrzewanie budynku energią cieplną. W tym celu projektuje się, oraz montuje instalacje centralnego ogrzewania. Każda tego typu instalacja jest wyposażona w urządzenie grzewcze, które odpowiedzialne jest za zamienianie paliwa kopalnego w energię cieplną. W Polsce korzysta się z różnego typu kotłów grzewczych, przede wszystkim wykorzystuje się kotły na węgiel oraz kotły na gaz ziemny. Takie urządzenie grzewcze produkuje energię cieplną, natomiast system rekuperacji sprawia, że jest ona wykorzystywana w optymalny sposób.

Nazwa systemu pochodzi od angielskiego słowa ‘recuperation’, które dosłownie oznacza nie tylko rekuperację, ale również: odnowę, odrodzenie, regenerowanie, odtwarzanie. I na tym polega cała rola systemu. Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej zmagazynowanej w powietrzu. Podczas, gdy w tradycyjnych systemach wentylacyjnych zużyte, nasycone dwutlenkiem węgla nagrzane powietrze po prostu wydala się z budynku do atmosfery, to w systemach rekuperacji najpierw odzyskuje się zawartą w nim energię cieplną. Jest ona wykorzystywana do podgrzewania świeżego, napływającego do budynku zimnego powietrza. Jak zapewniają specjaliści z firmy Rekuperatory ASK z Krakowa, sprawnie funkcjonujący wymiennik ciepła pozwala na odzysk nawet niemal 90% energii cieplnej. W praktyce sprowadza się to do tego, że urządzenie zasilające instalację grzewczą ma dużo mniej pracy do wykonania. Praktyka pokazuje, że system rekuperacji może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Jak nietrudno się domyślić, tego typu inwestycja może się stosunkowo szybko zwrócić. Ofertę na rekuperację we Wrocławiu znajdą Państwo na stronie https://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-wroclaw/ .

Montaż systemu rekuperacji jest tym bardziej opłacalny z im większą powierzchnią użytkową mamy do czynienia. W obecnym budownictwie energooszczędnym niemal standardowo wykorzystuje się już systemy rekuperacji, również dlatego, że przewidując taką instalację jeszcze na etapie projektowania budynku, można zrezygnować ze standardowych elementów wentylacji grawitacyjnej, co również obniża koszt inwestycji. Decydując się na system rekuperacji można zrezygnować z typowych kanałów wentylacyjnych oraz związanych z nimi obróbek dekarskich.
Sprawne funkcjonowanie systemu rekuperacji zależy zarówno od projektu jak i jakości montażu oraz użytych komponentów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą ASK Energooszczędne Instalacje. Nasi specjaliści przedstawią Państwu bezpłatną wycenę systemu dopasowanego do Państwa oczekiwań.

Artykuł opracowany wspólnie z firmą Elektryk Trzebnica Kormas.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here