Często zdarza się, że osoby niezwiązane z branżą TSL mylą profesję przewoźnika ze spedytorem lub stosują te określenia na zmianę. To częsty błąd – co prawda przedstawiciele obu tych profesji działają w jednej branży, jednak świadczą inne usługi. Jak zatem właściwie używać tych pojęć?

Rola przewoźnika w transporcie

Jeżeli dany podmiot ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, która specjalizuje się w ramach realizacji usług transportowych – wówczas mamy do czynienia z przewoźnikiem. Dotyczy to zarówno dużych firm, które zapewniają zatrudnienie wielu zawodowym kierowcom, jak i np. jednej osoby, która na własną rękę zajmuje się przewozem ładunków w ramach samozatrudnienia.

Praca przewoźnika jest zatem w pełni klarowna – jego zadaniem jest bowiem odbiór z określonej destynacji i dostarczenie go do wskazanego miejsca. Wszelkie szczegóły określające współpracę powinny być zawarte w tzw. zleceniu transportowym. Znajduje się tam między innymi ustalenie przedmiotu ładunku, jego ilości, parametrów, wynagrodzenie dla przewoźnika, termin realizacji oraz np. to, czy konieczne jest zastosowanie specjalnych warunków podczas transportu.

Więcej na temat charakteru pracy przewoźnika przeczytać można tutaj: https://dla-przewoznika.pl/zawod-przewoznik-na-czym-polega-i-o-czym-trzeba-pamietac/

Spedytor – zadania, funkcje

W przypadku spedycji – tutaj mówimy o podmiotach, które w ramach prowadzonej działalności specjalizują się w kompleksowej organizacji procesu transportu. Do zadań spedytora należy zatem nadzorowanie przewozu, przygotowanie odpowiednich dokumentów, wybór optymalnej trasy itp. Rolą spedytora jest również wybór przewoźnika, uszczegółowienie z nim warunków umowy w ramach realizowanego zlecenia oraz opieka nad jego prawidłowym przebiegiem.

Współpraca przewoźnik – spedycja

Dzięki udanej współpracy przewoźnika ze spedycją branża TSL jest obecnie tak rozwinięta. To właśnie za sprawą współpracy pomiędzy tymi dwoma podmiotami możliwe jest sprawne realizowanie usług przewozowych, co finalnie przekłada się na płynne działanie łańcuchu dostaw.

Jak to wygląda z perspektywy klienta, który zleca przewóz ładunku? Dochodzi wówczas do wynajęcia firmy spedycyjnej, która zajmie się całym procesem organizacji transportu od początku do końca. Ujmując to najbardziej obrazowo – przedstawiciel spedycji jest niejako łącznikiem między zleceniodawcą a przewoźnikiem. Zaczyna działania od zgromadzenia wszystkich potrzebnych informacji, które są potrzebne do realizacji zlecenia i do przekazania firmie transportowej. Wybór przewoźnika również nie jest dziełem przypadku. W dalszym etapie spedytor przygotowuje odpowiednią dokumentację i kompletuje ją także np. na wypadek kontroli drogowej. Po wyznaczeniu optymalnej trasy czuwa nad prawidłowym przebiegiem zlecenia i w razie potrzeby zapewnia merytoryczne wsparcie przewoźnikom. To szczególnie przydatne np. podczas zagranicznych kontroli.

Umowa przewozu

Punktem wyjściowym, który poprzedza nawiązanie współpracy – konieczne jest ustalenie wszystkich szczegółów dotyczących wzajemnej kooperacji. Czego to konkretnie dotyczy? Podstawy to naturalnie przedmiot ładunku, adres odbioru i rozładunku, wynagrodzenie za realizację zlecenia, termin realizacji, czas i sposób przekazania płatności, ale nie tylko. Warto także określić jasny sposób postępowania w przypadku uszkodzenia ładunku, kradzieży lub niewywiązania się terminowo ze zlecenia. Ustandaryzowane warunki w razie takich sytuacji pozwolą szybko zareagować.

Przewoźnik – spedycja: odpowiedzialność w razie uszkodzenia towaru

Jeżeli podczas realizacji przewozu dojdzie do zniszczenia ładunku – wówczas odpowiedzialność za to będzie ponosił przewoźnik. Jeśli zaś dojdzie do sytuacji, w której wykazana zostanie wina i niedopatrzenie ze strony spedytora – wówczas to on będzie odpowiedzialny za tę sytuację. Do jego zadań należy bowiem znalezienie i nawiązanie współpracy z takim przewoźnikiem, który będzie w stanie zrealizować przyjęte zlecenie skrupulatnie i zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie przewozu.

Jak znaleźć zaufaną firmę spedycyjną?

Obecnie istnieje naprawdę wiele możliwości, które pozwalają na wyszukanie takiego przedsiębiorstwa. Internet, eventy branżowe, polecenia – warto wziąć to wszystko pod uwagę. Jak w gąszczu wielu firm, świadczących te same usługi wybrać najlepszego kandydata do współpracy? Kluczowe będzie tutaj położenie nacisku na doświadczenie w branży. Dzięki temu zdecydowanie zwiększa się szansa niezawodnej realizacji zlecenia.

Jeżeli zatem chcesz mieć pewność, że będziesz działać z profesjonalistami – warto skierować się właśnie do uznanych przedsiębiorstw spedycyjnych, które zdołały nawiązać współprace z wieloma rzetelnymi przewoźnikami.

Warto pamiętać o podstawach

Bez względu na okoliczności warto zawsze zaczynać każde nowe zlecenia od ustalenia wszelkich szczegółów współpracy. Najbardziej czytelnym i najwygodniejszym sposobem jest właśnie sfinalizowanie umowy przewozu. Dzięki temu obie strony mają jasne i transparentne warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here