Drewno jest naturalnym, szlachetnym, uniwersalnym materiałem budowlanym. Pasuje do praktycznie każdego stylu, w którym urządza się mieszkania. Idealnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu, w kuchni, w jadalni, w salonie, w pokoju dziecięcym, w sypialni, w przedpokoju, a nawet w łazience.

Zalety drewna

Zaletą, która wysuwa się na pierwszy plan to ekologia. Drewno nie dosyć, że jest ekologicznym materiałem, to jeszcze proces jego pozyskiwania nie wpływa znacząco na degradację środowiska. Poza tym zaletą tego naturalnego materiału jest to, że nie powoduje uczuleń, więc jest przyjazny nawet dla alergików. Co więcej drzewo jest świetnym izolatorem ciepła i dźwięku. Stanowi świetne połączenie z metalem, szkłem czy nawet kamieniem. Jest ponadczasowym materiałem, wpasuje się w każdy styl, kolor i charakter pomieszczenia.

Drewniana podłoga

Bardzo często drewno jest materiałem podłogowym, ponieważ jest funkcjonalne i piękne przez długie lata. Drewniana podłoga występuje albo w formie desek albo parkietu. Najlepszym drzewem wykorzystywanym do powstawania podłogi jest polski dąb. Wyróżnia się on wytrzymałością, trwałością, twardością, solidnością. Zaletą dębowej podłogi jest również to, że pasuje do każdego wnętrza. Chociaż podłoga drewniana to spora inwestycja finansowa, to jest to ekologiczne rozwiązanie. Po latach użytkowania, gdy parkiet straci swój piękny wygląd, można zamówić usługę cyklinowania. Dzięki temu nie ma potrzeby zrywać podłoża, a wystarczy je odrestaurować, wycyklinować i będzie wyglądać jak nowe. Niektórym podoba się naturalna, podniszczona codziennym użytkowaniem podłoga, więc nie ma potrzeby zamawiać wtedy cykliniarza. Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jedną z rzeczy, o których nie można zapominać, to mycie podłogi na wilgotno, a nie na mokro.

Drewniane schody

W piętrowych domach albo mieszkaniach wielopoziomowych świetnie prezentują się drewniane schody. Występują one w wielu nowoczesnych i klasycznych wariantach. Jedne są całościowo wykonane z drewna, inne wykończone są na przykład szklaną balustradą. Kolor schodów będzie uzależniony od gatunku drzewa, z którego powstały. Do jasnych gatunków drzewa należy między innymi sosna, buk, jesion, brzoza. Akacja, mahoń lub orzech to ciemniejsze odcienie. Ze względu na koszt drewnianych schodów, część osób decyduje się na zewnętrzne, bardzo dobrej jakości drewno, a podstopnie zamawiają z tańszego iglastego gatunku drzewa. Schody z drewna, podobnie jak podłoga, najlepiej żeby były wykonane z bardzo dobrej jakości drewna, dzięki temu posłużą nam w nieskazitelnym stanie przez lata. Oczywiście trzeba je regularnie pielęgnować i konserwować oraz dbać o to, żeby nie zbierały się na nich drobinki piasku lub brudu. Najlepiej czyścić je miękką wilgotną szmatką, aby nie pozostawały mokre. Woda przyśpiesza bowiem matowienie schodów.

Drewniane meble

Nie ma mieszkania bez mebli. Niezbędnymi meblami są na przykład szafki, szafy, biurko, stolik lub stół. Drewniane meble pasują do każdego wnętrza. Wiele mieszkań ma wydzieloną część jadalną i regularnie spożywają posiłki siedząc wygodnie przy dużym stole. Według gustu, potrzeb i możliwości klienci wybierają owalne, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe stoły i stoliki. W mniejszych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się drewniane stoły okrągłe lub kwadratowe. Najbardziej klasycznym wyborem jest jednak stół prostokątny lub owalny. W nowoczesnych kuchniach coraz częściej spotykamy jasne meble z drewnianym blatem. Takie połączenie przyczynia się do uzyskania wrażenia dużej, przestronnej kuchni. Zaletą drewnianych mebli jest to, że nawet jeśli zdecydujemy się na remont mieszkania i całkowicie inną aranżację, to drewno wpasuje się w każdy styl.

Drewniany sufit albo ściana

Coraz częściej spotykanym elementem dekoracji jest drewniany sufit albo ściana. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, to lepiej wybrać jasny kolor drewna. Jeśli zależy nam na wizualnym ociepleniu pomieszczenia, to korzystniej będzie zdecydować się na ciemniejsze barwy. Na rynku budowlanym istnieje wiele drewnopochodnych materiałów, które doskonale imitują prawdziwe drewno. W niektórych mieszkaniach zamiast wykorzystać naturalne drewno, projektanci decydują się na tapetę ścienną albo fototapetę z motywem drewnianym. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogą cieszyć się namiastką naturalnego klimatu. Jeśli ktoś jest miłośnikiem drewnianych dekoracji ściennych, być może zafunduje sobie oprócz drewnianych wieszaków, ramek na zdjęcia duże, drewniane lustro. Przedpokój i łazienka nie są dużymi pomieszczeniami, a lustra mogą je optycznie powiększyć. Można kupić gotowe drewniane lustro a można je zrobić na specjalne zamówienie u szklarza.

Gdyby przeanalizować wystrój poszczególnych mieszkań, w większości są jakieś drewniane elementy. Z drewna produkuje się między innymi meble, podłogi, schody, drzwi, ramy okien i luster. Nic nie wskazuje na to, że ten szlachetny materiał wyjdzie z użycia. Moda, styl, upodobania się zmieniają, ale drewniane akcenty zawsze w nich pozostają.

Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym Platformamebli.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here