Bycie obecnym w sieci na rynku lokalnym to bardzo duża szansa na pozyskiwanie klientów z danego miasta czy wyświetlanie się im gdy wpisują daną usługę do wyszukiwarki. Dzięki temu będziemy mogli znacznie łatwiej pozyskiwać klientów oraz działać jedynie w konkretnej lokalizacji. Pozycjonowanie lokalne nie jest również trudne, a może dostarczyć nam bardzo wiele korzyści takich jak większa sprzedaż czy wyższa pozycja w danej lokalizacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pozycjonowania lokalnego, koniecznie przeczytaj ten tekst!

Pozycjonowanie lokalne — czyli co?

Pozycjonowanie lokalne to pozycjonowanie naszej witryny pod głównym kątem, jakim jest dana lokalizacja. W myśl tej strategii staramy się, aby nasza witryna znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania w danej lokalizacji i aby osoby z danego miasta wpisujące usługę do wyszukiwarki otrzymali naszą witrynę jako pierwszy wynik. Istnieje kilka sposobów na to, aby pozycjonować własną witrynę lokalnie i sprawić, aby była ona wysoko w lokalnej hierarchii. Pozycjonowanie lokalne wykonuje się podobne do pozycjonowania ogólnego, choć zmieniają się pewne elementy tych działań. W pozycjonowaniu lokalnym dbamy zatem, aby nasza strona była wysoko w wynikach w kontekście danego miasta.

Efekt takiego pozycjonowania jest dwojaki. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy użytkownicy z danego miasta będąc w nim, wyszukują usługę np. malowania w wyszukiwarce. Jesteśmy im wtedy wyświetlani w wyszukiwarce. Drugim efektem jest pojawianie się naszej strony w wynikach wyszukiwania, gdy osoba niezależnie od tego, w jakim miejscu przebywa, wpisze do wyszukiwarki np. malowanie Kraków. Pozycjonować własną witrynę możemy wtedy, jeśli prowadzimy biznes stacjonarny np. kawiarnię czy firmę malarską, chcemy działać na danym rynku lub chcemy być zauważeni właśnie w danej lokalizacji np. z powodów prestiżowych czy finansowych.

Pozycjonowanie lokalne możemy wykonywać samodzielnie lub zlecać je agencjom marketingowym. Obecnie większość agencji posiada w swojej ofercie lokalną odmianę pozycjonowania. Samo pozycjonowanie wpływa też pozytywnie na ogólne zabiegi pozycjonerskie, choć nie jest ukierunkowane na taki cel. Google dąży do prezentowania swoim użytkownikom treści, firm czy usług, które są najbliżej ich miejsca zamieszkania, dlatego warto wykorzystać tę tendencję. Obecnie, choć w danym mieście czy lokalizacji istnieje wiele firm np. malarskich, tylko kilka z nich pojawia się w Google, gdy dany użytkownik wyszukuje takie informacje – właśnie z braku pozycjonowanie lokalnego.

Dlaczego warto pozycjonować swoją witrynę lokalnie?

Istnieje wiele zalet, dla których warto pozycjonować witrynę lokalnie. Pierwsza z nich to prześcignięcie konkurencji i osób czy firm, które nie kładą nacisku na lokalną obecność w wyszukiwarce Google. Dzięki temu w prosty sposób możemy znaleźć się wysoko w hierarchii Google. Kolejnym powodem, dla którego warto być widocznym lokalnie, jest fakt, że nawet ok. 70% – 80% klientów, którzy wyszukują firmy lokalnie, następnie korzysta z usług wybranego wyniku wyszukiwania. Jest to bardzo duży rynek, na którym możemy pozyskać wielu klientów. Pozycjonowanie lokalne to też doskonały sposób, aby w pierwszej kolejności dotrzeć do osób z najbliższej okolicy i zmniejszyć np. koszty wysyłki czy czas realizacji usługi. Samo pozycjonowane w ten sposób nie jest trudniejsze od ogólnego i nie naraża nas na dodatkowe koszta.

Google Moja Firma i pinezka na Google Maps

Pierwszym sposobem pozycjonowania lokalnego jest dodanie się w Google Moja Firma i na mapach Google. jako pinezka. To miejsce odwiedza wiele osób, szukając konkretnych produktów, usług czy specjalistów. Będąc widocznymi na mapie, bez większego problemu pokażemy się klientom, którzy będą mogli nas wybrać. Samo dodawanie się na mapie nie jest płatne lub trudne, ale za to zwiększa w bardzo istotny sposób naszą obecność w danej lokalizacji. Jeśli już będziemy obecni na mapach Google warto zadbać o to, aby nasze usługi czy firma była oceniana dobrze i często. W tym celu powinniśmy prosić klientów o wystawienie ocen (gwiazdki od 1 do 5) oraz opinii. Im jest ich więcej i są one lepsze, tym Gogole bardziej będzie ceniło naszą firmę i będzie wyżej umieszczało ją w wynikach wyszukiwania. Klienci również będą chętniej i częściej korzystali z naszych usług.

Link Building z lokalnych for

Drugim sposobem na pozycjonowanie lokalne jest linkbuilding, ale prowadzony z lokalnych for internetowych i stron. Jeśli chcemy związać się jeszcze bardziej z daną lokalizacja, warto zasygnalizować Gogole, że jesteśmy obecni również na zewnętrznych stronach lokalnych. Dzięki temu wyszukiwarka otrzyma informację, że wiele lokalnych stron nas poleca a wszystkie fora czy blogi działają w danej lokalizacji.

Teksty seo z lokalnymi frazami

Trzecim sposobem pozycjonowania lokalnego jest tworzenie tekstów seo z lokalnymi końcówkami. W myśl tej zasady do podstawowych haseł, pod jakim chcemy być wyszukiwani w wyszukiwarce, powinniśmy dodawać lokalne końcówki np. malowanie Kraków czy usługi fryzjerskie Łódź. Po raz kolejny da to sygnał Google, że na naszej stronie znajduje się słownictwo z danej lokalizacji, ale też pozwoli wyszukiwać naszą stronę bezpośrednio wyszukiwarce, gdy dana osoba wpisze hasło “malowanie kraków”. Teksty seo możemy stworzyć samodzielnie lub zlecać ich pisanie copywriterom. Ich wartość merytoryczna może być niższa, ale ważne jest zachowanie odpowiedniego natężenia słów oraz używania zróżnicowanego słownictwa z danej kategorii wraz z lokalizacją.

Optymalizacja witryny pod kątem lokalnym

Bardzo często pomijanym sposobem pozycjonowania lokalnego jest optymalizacja witryny. Możemy wykonać ją, ustawiając odpowiedni tytuł czy opis strony, które będą widoczne w Google obok adresu www. Oprócz trafnego opisania naszych usług warto używać w tych miejscach nazw miejscowości czy danej lokalizacji. W ten sam sposób powinniśmy wykorzystywać metadane i inne ważne sekcje na stronie, aby nadawać im odpowiednie nazwy. Dla Google jest to istotny elementem przy ocenianiu naszej witryny i nie powinniśmy o nim zapominać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here