Po śmierci osoby posiadającej konto bankowe, wiele osób zastanawia się, kto ma dostęp do jej środków. Zgodnie z prawem polskim, dziedziczenie majątku po osobie zmarłej reguluje Kodeks cywilny i ustawa o postępowaniu w sprawach nieuregulowanych przez kodeks cywilny. W przypadku konta bankowego istnieją konkretne procedury dotyczące przejęcia dostępu do jego zawartości przez spadkobierców lub uprawnione osoby.
Prawo dziedziczenia
Kto ma dostęp do konta bankowego po śmierci? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Zgodnie z prawem dziedziczenia, osoba zmarła zostawia swoje majątkowe składniki spadkobiercom. Jednym ze składników są pieniądze zgromadzone na koncie bankowym.
W przypadku braku testamentu lub innego dokumentu potwierdzającego ostatnią wolę zmarłego, obowiązuje ustawowy porządek dziedziczenia. W pierwszej kolejności uprawnieni do spadku są dzieci i małżonek lub partner życiowy pozostający w stosunku partnerskim w chwili śmierci spadkodawcy.
Jeśli jednak nie było żony ani męża oraz żyjących dzieci czy też innych krewnych I stopnia (rodzeństwo), to prawa do majątkowych składników przysługują rodzicom albo rodzeństwu II stopnia – a więc ciotkom/ciocieńcom bądź siostrzenicom/siostrzeńcom itp.
Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe – np., kiedy dana osoba decyduje się podarować część swojego majątku komukolwiek spoza kręgu najbliższych mu ludzi za pomocą umowy darowizny czy też rękopisu sporządzonego samodzielnie przez testatora bezpośrednio przed rozwiązaniem jego problemów natury zdrowotnej lub tuż przed swymi zbliżającymi się wyjazdami zagranicznymi. W takich przypadkach osoba, która otrzymała darowiznę lub inny majątek od zmarłego, będzie musiała udokumentować swoje roszczenia wobec spadku.
Kiedy już ustalimy kogo dotyczy prawo dziedziczenia po śmierci danego człowieka i jakie składniki majątku są objęte procesem podziału między krewnych bądź inne uprawnione do tego osoby (np., partner życiowy), możemy przejść do pytania: Kto ma dostęp do konta bankowego?
W pierwszej kolejności jest to oczywiście właściciel rachunku – a więc ta osoba, na której imieniu prowadzone było konto. Jednakże gdyby doszło do jego przedwczesnej śmierci czy też utraty przytomności przez dłuższy czas bez możliwości kontaktowania się z otoczeniem albo korzystania ze swoich pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym – decyzja o tym co stanie się ze zgromadzoną tam kwotą należy w gestii osób najbliższych.
Najprostszym sposobem uzyskania dostępu i zarządzania zawartością konta umarłej/czegoś nieprzewidującej/korzystającej jeszcze kilka dni temu aktywnie z usług instytucji finansowych osoby jest jednoczesne posiadanie tzw. pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo to upoważnienie do wykonywania określonego typu czynności związanych z kontem bankowym lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym przez jedną osobę w imieniu drugiej.
W przypadku śmierci posiadacza takie pełnomocnictwo może zostać przekształcone na tzw. postanowienia testamentowe, które będą obowiązywały po jego odejściu i umożliwią dostęp do zgromadzonego kapitału (bądź też innych aktywów) krewnym bądź innemu najbliższemu mu otoczeniu – np., współmałżonkowi czy dziecku.
Podsumowanie: Kto ma dostęp do konta bankowego po śmierci? W przypadku braku spadkobierców decyzja o tym co stanie się ze zgromadzoną tam kwotą należy w gestii osób najbliżej powiązanych emocjonalnie oraz pod względem prawniczym (tzn. albo partner życiowy pozostający w stosunku partnerskim, albo dalsza rodzina). Najprostszym sposobem uzyskania dostępu i zarządzania zawartością konta jest posiadanie pełnomocnictwa – jednak warto zadbać również o sporządzenie dokumentacji dotyczącej dziedziczenia majątkowych składników jeszcze za życia poprzez ustanawianie testamenty lub innych form prawno-finansowych.
Wezwanie do działania: Przed śmiercią warto zadbać o to, kto będzie miał dostęp do Twojego konta bankowego. Skontaktuj się z doradcą finansowym lub swoim bankiem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat i podjąć odpowiednie kroki.
Link tagu HTML : Wielcy i Mali