Kiedy małżonek nie dziedziczy? W pewnych sytuacjach, mimo bycia żoną lub mężem zmarłego, nie jest się uprawnionym do jego spadku. Istnieją określone przypadki, w których dziedziczenie przez małżonka może być ograniczone lub wykluczone.
Prawo dziedziczenia
W przypadku śmierci osoby, jej majątek przekazywany jest zgodnie z ustawą o dziedziczeniu. W wielu krajach prawo to reguluje kolejność spadkobrania oraz sposób podziału majątku między potomków lub krewnych. Jednak w niektórych sytuacjach małżonek może zostać pominięty jako dziedzic.
Prawo dziedziczenia różni się w poszczególnych krajach i często zmienia się na przestrzeni lat. Obecnie większość państw posiada ustalone reguły dotyczące tego, jakie osoby mogą odziedziczyć po kimś jego dobra materialne i niematerialne.
Zazwyczaj pierwsze miejsce zajmuje najbliższa rodzina – dzieci bądź wnuki, a jeśli ich brak – rodzeństwo lub rodzice. Dopiero później uwaga skupia się na dalszych krewnych czy znajomych.
Jednakże nawet gdyby żaden członek rodziny nie żył już przed danym człowiekiem albo był zupełnie zaprzeczony przez danego osobnika (np.: wystawienie testamentów), ma on także możliwość wyznaczania swoich spadkobierców poprzez sporządzenie testamenty jeszcze za życia – co daje mu pełną kontrolę nad tym procesem.
Często jednak dochodzi do takiej sytuacji że staramy sie całe życie budować pewien kapitału który chcielibyśmy zostawić naszym najbliższym, jednakże w przypadku braku testamentu może się okazać że nie będzie to takie proste jakbyśmy chcieli.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że majątek pozostawiony przez osobę bez spadkobierców lub wyznaczonych dziedziców staje się własnością państwa i przejmuje go Ministerstwo Skarbu Państwa. W Polsce działa Krajowy Rejestr Testamentów (KRT), który jest prowadzony przez Sąd Okręgowy. Każdy ma prawo do sporządzenia testamentu oraz jego rejestracji w tym właśnie miejscu.
Małżeńskie połączenie daje wiele korzyści pod względem prawnym – przede wszystkim partnerzy mogą liczyć na zachowanie swoich interesów finansowych czy mieszkaniowych nawet gdy coś złego stałoby się jednej z osób tworzących ten układ partnerski. Jednak mimo tego faktu istnieją sytuacje, kiedy osoba żyjąca jako para może zostać pominięta przy dzieleniu spadku.
Przedstawmy pewien scenariusz: dwójka ludzi decyduje o zamążpójściu po kilku latach wspólnego mieszkania razem – każde z nich posiada swój prywatny majątek ale także nabywają oni rzeczy we wspólnej gospodarce domowej bądź też posiadają hipoteki razem powiązanymi ze swoim działaniem zawodowym.
Jeśli jedno z nich umrze, a nie zostawi testamentu, to jego majątek przypadnie najbliższym krewnym. W tym wypadku małżonek może zostać pominięty jako spadkobierca.
Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest sporządzenie testamentu przez osobę posiadającą taki majątek – dzięki temu można określić swoich dziedziców i dokładnie ustalić sposób podziału swego dorobku między bliskie osoby lub nawet organizacje charytatywne bądź instytucje kultury.
Warto też pamiętać o fakcie że każde państwo rządzi się własnymi prawami co do dziedziczenia oraz zawarcia kontraktu małżeńskiego – dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją prawną danego kraju przed podejmowaniem decyzji dotyczących życia prywatnego czy planowania przyszłości finansowej.
Podsumowując: ważne jest by mieć świadomość tego jak funkcjonuje prawo dziedziczenia i jakie są możliwe scenariusze dla naszego spadku. Dlatego powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów zajmujących się obsługiwaniem spraw rodzinnych i sukcesyjnych – aby móc czynić odpowiedzialne wybory dotyczące naszej przyszłości oraz wpływu jaki będzie miała ona na życie osób nam bliskich.
Wezwanie do działania: W przypadku, gdy małżonek nie dziedziczy zgodnie z prawem spadkowym, należy skontaktować się ze specjalistą ds. prawa rodzinnego lub notariuszem w celu uzyskania pomocy i informacji na temat możliwych rozwiązań. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą kancelarii prawnej Moto-Obroty pod adresem https://www.moto-obroty.pl/.
Link tag HTML: https://www.moto-obroty.pl/