Od kwietnia 2023 roku planowane są zmiany w systemie emerytalnym, które będą dotyczyć m.in. wieku emerytalnego oraz wysokości składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Według propozycji rządu, minimalny wiek emerytalny ma wzrosnąć do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Planowana jest również stopniowa podwyżka składki na FUS z obecnych 19,52% do około 22%. Zmiany te mają wprowadzić stabilność finansową systemu i umożliwić dalsze wypłacanie świadczeń emerytalnych przez kolejne lata.
Wprowadzenie tzw. wieku minimalnego dla emerytur
Od kwietnia 2023 roku emerytury w Polsce będą miały nowe zasady. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. wieku minimalnego dla emerytur, czyli minimalnej liczby lat przepracowanych, aby móc otrzymać świadczenia emerytalne.
Zgodnie z planami rządu, osoby chcące przejść na emeryturę muszą mieć ukończone co najmniej 65 lat i odpracowane minimum 35 lat (dla kobiet) lub minimum 40 lat (dla mężczyzn). Oznacza to więc koniec praktyki wcześniejszego wyjścia na emeryturę po uzyskaniu określonego wieku życiowego bez względu na liczbę odpracowanych lat.
Nowe przepisy mają za zadanie zachować stabilność systemu finansowania polskiego ZUS oraz zapobieganie jego deficytowi w przyszłości. Rząd podkreśla również potrzebę poprawy sytuacji materialnej seniorów oraz redukcji nierówności społecznych wynikających ze znacznych różnic pomiędzy wysokością świadczeń osób starszych pracujących a tych już nieczynnych zawodowo.
Niestety jednakże ta decyzja nie pozostaje bez kontrowersji – wielu ludzi obawia się braku możliwości spełnienia wymogów dotyczących pracy przez tak długi czas i utrudnionego dostania się do wymaganej liczby latach składkowych. Wielu ekspertów podkreśla również, że wprowadzenie wieku minimalnego dla emerytur może prowadzić do wzrostu liczby osób pracujących na czarno i zmniejszenia zatrudnienia w niektórych branżach.
Mimo to rząd stoi przy swoim i twierdzi, że decyzja ta jest konieczna dla zapewnienia stabilności systemu emerytalnego oraz poprawy sytuacji finansowej ludzi starszych. Jednocześnie jednakże przewiduje się szereg ulg i zwolnień umożliwiających osobom o niskich zarobkach lub trudnych warunkach pracy wcześniejszą emeryturę bez spełniania wymogów co do długości pracy.
Ostatecznie nowe regulacje będą miały ogromny wpływ na życie milionów Polaków – odsetek seniorów rozwijający się dynamicznie w naszym kraju sprawi, że decyzje dotyczące sposobu funkcjonowania ZUS mają kluczowe znaczenie dla całego społeczeństwa. Będzie to ważne wyzwanie zarówno dla rządu jak też inwestorow prywatnych którzy musza dostosować oferty produktowe (np ubezpieczeniowo-emerytalne) tak by odpowiadała one rzeczywistym potrzebą klienta a jednoczesniej pozwalała osiągać korzyści materialne przedsiębiorstwu.
Podsumowując: już za kilka lat obliczenia dotyczące emerytur będą odbywać się na zupełnie innych zasadach niż do tej pory. Wprowadzenie wieku minimalnego dla emerytur to jedna z największych zmian, które wprowadzi rząd w celu zapewnienia stabilności finansowej systemu ZUS oraz poprawy sytuacji materialnej ludzi starszych. Decyzja ta nie jest jednak pozbawiona kontrowersji i może prowadzić do wzrostu liczby osób pracujących na czarno czy redukcji miejsc pracy – dlatego też nadal pozostaje otwarta debata nad tym, jakie kroki powinny zostać podjęte aby zoptymalizować funkcjonowanie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych i zagwarantować godną starość wszystkim obywatelom kraju bez wyjątków.
Wezwanie do działania:
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zmian w emeryturach od kwietnia 2023 na stronie https://www.modelato.pl/. Przejdź do artykułu, aby dowiedzieć się więcej.
Link tagu HTML: https://www.modelato.pl/