Jaka 13 emerytura w 2023 tabela to planowane dodatkowe wynagrodzenie dla polskich emerytów i rencistów, które ma zostać wprowadzone od roku podanego w nazwie. Tabela określa kwoty, jakie będą otrzymywać beneficjenci zależnie od wysokości ich świadczeń oraz innych czynników.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 13 emeryturę w 2023 roku?

Jaka 13 emerytura w 2023 tabela? To pytanie, które wielu Polaków zadaje sobie od pewnego czasu. Od kilku lat mówi się o wprowadzeniu tzw. „trzynastek” dla osób pobierających emerytury i renty. Jednakże, nie każdy wie na czym polega ta inicjatywa oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej skorzystać.

Przede wszystkim warto podkreślić, że pomysłodawcy tej idei chcieli poprawić sytuację finansową osób starszych oraz umożliwić im godne życie po przejściu na emeryturę lub pobyt w instytucji opiekuńczej czy szpitalnej.

Zgodnie z informacją przekazywaną przez rządowe źródła – osoby uprawnione do otrzymania dodatkowej trzynastej pensji to ciężko pracujący seniorzy powyżej siedemdziesiątego roku życia oraz rencistki i renciści przedwcześnie wycofani ze swoich zawodów (np.: kobiety urodzone przed rokiem 1960).

Dla uzyskania prawa do „trzynastki”, muszą one spełnić określone wymagania dotyczące zarówno wieku jak i staż pracy bądź okres posiadanych świadczeń rentowych.

Jeśli chodzi o minimalny próg wynagrodzenia za dany miesiąc – jest on bardzo ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu dodatkowej emerytury. W przypadku osób, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2019 r., próg ten wynosił wówczas około tysiąca złotych brutto.

Z kolei dla rencistów i emerytowanych po tym czasie – minimalny próg został ustalony już na kwotę ponad trzy tysięcy złotych brutto (w roku 2020). Trzeba zaznaczyć, że osoby pracujące w sektorze prywatnym muszą liczyć się z niższą wartością progu wynagrodzenia za dany miesiąc.

Należy również pamiętać o innych wymogach dotyczących „trzynastki”. Jedną z nich jest fakt pobierania świadczeń przez co najmniej siedem miesięcy danego roku kalendarzowego lub siedmiu kolejno następnych miesięcy od momentu przejścia na rentę bądź emeryturę.

Oczywiście należy spełnić także wiele innych warunków formalno-prawnych takich jak: brak zadłużeń podatowych czy składkowych oraz posiadanie aktualnej dokumentacji medycznej potwierdzającej stan zdrowia seniora lub rencisty.

Warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami i szczegółami regulaminu dotyczącego tzw. „trzynastek” aby mieć pewność uzyskania tej korzystnej dla emerytów i rencistów dodatkowej pensji.

Podsumowując, 13 emerytura w 2023 roku to inicjatywa rządu mająca na celu poprawę sytuacji finansowej seniorów oraz osób pobierających renty. Aby skorzystać z tej możliwości należy spełnić określone wymagania dotyczące wieku, stażu pracy bądź posiadanych świadczeń rentowych oraz minimalnego progu wynagrodzenia za dany miesiąc czy czasu pobierania świadczeń w danym roku kalendarzowym lub od momentu przejścia na rentę bądź emeryturę. Wiąże się to także z koniecznością przestrzegania wielu innych formalno-prawnych warunków takich jak brak zadłużeń podatowych czy aktualna dokumentacja medyczna potwierdzająca stan zdrowia seniora lub rencisty.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z tabelą dotyczącą Jaka 13 emerytury w roku 2023 na stronie https://www.bezpresji.pl/.
Link tagu HTML: https://www.bezpresji.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here