W dobie konsumpcjonizmu i produkcji materiałów słabej jakości, ciężko zakupić elementy budowlane, które będą nam służyły przez lata. Często słyszymy historie naszych rodziców i dziadków o trwałości cegieł, blach okrywających dachy czy ram okiennych. Nie trzeba daleko szukać- sami zapewne jesteśmy świadkami, jak przedmioty mające kilkadziesiąt lat są w bardzo dobrym stanie mimo upływu czasu.
Nie wyrzucaj! Zadbaj
Dziś do czynienia mamy z delikatnością materiałów. Nie są one odporne na warunki atmosferyczne, upływ czasu. Przyzwyczajeni do takiej kolei rzeczy, nie zastanawiając się pędzimy do sklepu w celu zakupu nowego. Jednak czy warto? Takie myślenie może być zgubne, tym bardziej, że czasami niewiele potrzeba, by „uratować” meble, okna, drzwi itd. Niewiele to kosztuje, a pozytywny rezultat pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Znajomość usuwania szkód pozwoli także pomóc zadbać o elementy i zakonserwować je.
Jak usunąć odpryski z szyb okiennych?
Przykładem powyższego są okna, a dokładnie szyby. Delikatna struktura i strach przed stłuczeniem powstrzymują nas przed działaniem. Po pierwsze, szyby w nowoczesnych oknach są dość twarde, często jest to kilka warstw, rysy można usunąć bez strachu o szkodę. Po drugie nie jest to proces wymagający większego przygotowania, oznacza to, że ryzyko niepowodzenia jest znikome. Często, by usunąć odpryski na szybie, warto skorzystać z profesjonalnej firmy.
Polimery i pasty polerskie pozwolą zatuszować niedoskonałości
Pomysły usuwania odprysków z szyb okiennych inspirowane są naprawami takowych w samochodach. Wprawdzie szyba w samochodzie, a w oknie różnią się grubością, ale skład jest bardzo podobny. Dobrym rozwiązaniem są polimery oraz pasty polerskie. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących tego rodzaju produkty. Użycie jest proste, wystarczy nałożyć dany produkt zgodnie z zaleceniami z opakowania a następnie za pomocą delikatnej szmatki, szpatułki(często dołączone do opakowania) wetrzeć środek w miejsce odprysku.
Należy robić to delikatnie i powoli, by substancja wypełniła ubytek równomiernie.
Szlifowanie- prosty sposób na usunięcie odprysków
Możemy także wykorzystać do takiego procesu szlifierki kątowej. Polega to na tym, że uruchomione urządzenie przykładamy do zmienionej powierzchni, a następnie polerujemy ją. Wykorzystujemy do tego pasty polerskie, których używaliśmy przy ręcznej naprawie szyby. Należy kontrolować temperaturę materiału oraz stabilnie trzymać szlifierkę.
Do usuwania odprysków na szybach można także użyć polerki, która korzysta z podciśnienia. Mechanizm jej działania jest taki sam, jak w przypadku „kątówki”. Jedyną różnicą jest zbiornik, który napełniamy surowcem do szlifowania oraz system chłodzący, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko przegrzania maszyny i uszkodzenia szyby.
Zrób to sam i ciesz się efektem
Jak widać, proces usuwania odprysków nie należy do najbardziej skomplikowanych. Warto skorzystać, by znów cieszyć się ładnym widokiem za oknem, a do tego jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie. Koszt zakupu past polerskich nie jest wysoki. Urządzenia do szlifowania można na przykład wypożyczyć. Jest to nieporównywalny koszt, gdybyśmy chcieli zakupić nowe okno.