Aby uzyskać emeryturę w Polsce, wymagane jest posiadanie określonej liczby lat składkowych. Ta liczba zależy od daty urodzenia i płci osoby ubiegającej się o emeryturę. Wprowadzenie to kluczowe dla osób planujących swoją przyszłość finansową, aby wiedzieć ile czasu muszą przepracować lub opłacać składki na ubezpieczenie społeczne przed uzyskaniem uprawnienia do emerytury.

Wiek składkowy a emerytura – ile trzeba opłacać, by osiągnąć wymagany wiek?

Ile trzeba mieć lat składkowych do emerytury?

Wiek składkowy a emerytura – ile trzeba opłacać, by osiągnąć wymagany wiek? To pytanie nurtuje wielu Polaków planujących swoją przyszłość. Odpowiedź na nie jest jednak zależna od kilku czynników.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby w ogóle móc ubiegać się o emeryturę w Polsce, musimy ukończyć 60 lub 65 rok życia (w przypadku kobiet i mężczyzn odpowiednio). Jednakże samo osiągnięcie tego wieku nie gwarantuje nam pełnej wysokości świadczenia.

Aby uzyskać maksymalną kwotę przyznawaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), konieczne jest spełnienie warunków dotyczących tzw. okresu składkowego. Innymi słowy: im dłużej będziemy płacići wpisowe do ZUS-u, tym wyższa będzie nasza przyszła pensja za pracowanie zawodowe.

Obecnie minimalny okres wymagany dla kobiet to 20 lat oraz dla mężczyzn – już tylko jeden rok więcej! Warto jednak pamiętaać także o drugim ważnym kryterium obliczeniowym – miesięcznej podstawie wymiaru świadczenia (MPWŚ).

Od tej wartości bowiem zależy sama wysokość całej emerytury. Przyjmuje się, że MPWŚ to średnia wartość naszych zarobków z ostatnich 10 lat przed przejściem na emeryturę (a dokładniej – suma tych dochodów podzielona przez liczbę miesięcy).

Oczywiście istnieją także dodatkowe warunki określające wysokość przyznawanego nam świadczenia, ale skupmy się teraz tylko i wyłącznie na wymaganiach dotyczących długości opłaconych już składek.

Jakie więc są konkretne propozycje w tym zakresie? Otóż jeśli chcemy otrzymać pełną kwotę możliwą do uzyskania według obowiązującej ustawy, musimy posiadać co najmniej 35-40 lat stażu pracy. O ile jednak mężczyźni osiągną ten poziom dopiero w wieku 65 lub nawet nieco później (w przypadku kobiet minimalny wymóg wynosi tu jedynie 60 rocznic), to kobiety mogą “pochwalić” się takim dorobkiem już wcześniej – bo po upływie zaledwie trzech dekad od rozpoczęcia swojej zawodowej drogi!

Ciekawostką jest również fakt, że dla osób urlopowanych albo pracujących za granicami Polski przewiduje sie bardziej łaskawe normatywy czasowe: aby otrzymac maksymalna kwote swiadczenia wystarcza bowiem posiadanie odpowiednio 15 lub też 25 lat składek.

Oczywiście należy pamiętać, że powyższe wyliczenia dotyczą jedynie warunków wymiaru emerytur według obecnie obowiązujących przepisów. Rząd w ostatnich latach zmieniają podstawowe zasady funkcjonowania systemu ochrony socjalnej wielokrotnie je modyfikował i może to się jeszcze wiele razy stać – nie tylko ze względów ekonomicznych (bo np. rosnącej liczby osób starszych), ale także demograficznych oraz społeczno-politycznych.

Warto jednak zawsze starać się dbać o swoje finanse na tyle, na ile jesteśmy w stanie. Dzięki temu będziemy mieli pewność co do naszej sytuacji materialnej po przejściu na emeryturę – choć oczywiście niczego nie można zagwarantować ze stuprocentową pewnością!

Wymagana liczba lat składkowych do uzyskania emerytury zależy od wieku i płci. Aby uzyskać dokładną informację, należy skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Proszę kliknąć na poniższy link, aby przejść na stronę internetową ZUS:
https://www.kwkstaszic.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here