Czy pieniądze z OFE są doliczane do emerytury? To pytanie nurtuje wiele osób, szczególnie tych, którzy korzystają lub korzystali z Otwartych Funduszy Emerytalnych. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w sposób jasny i przejrzysty.
Pieniądze z OFE są doliczane do emerytury
Czy pieniądze z OFE są doliczane do emerytury? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują swoją przyszłość finansową. Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto najpierw przyjrzeć się temu, czym właściwie jest OFE.
OFE – czyli Otwarty Fundusz Emerytalny – to jedna z form oszczędnościowej inwestycji w ramach systemu emerytalnego. Polega ona na dobrowolnym wpłacaniu przez pracowników składek do funduszu zarządzanego przez instytucje finansowe.
Każdy uczestnik OFE może samodzielnie wybrać wysokość wkładów i sposób ich lokowania. Pieniądze te następnie są inwestowane w różne instrumenty finansowe takie jak akcje czy obligacje oraz nieruchomości lub surowce naturalne.
W ten sposób powstaje kapitał przeznaczony na przyszłą rentę lub emeryturę dla pracownika po osiągnięciu odpowiedniego wieku bądź przedwcześnie z powodu niezdolności do pracy.
Ale co dzieję się ze zgromadzoną kwotą podczas rozliczenia końcowego?
Ponieważ zaoszczędzone środki należą już formalnie do uczestnika programu i zostały opodatkowane jeszcze przed dokonaniem wpłat (przychody uzyskane od 2019 roku), mają one charakter indywidualnej własności każdego posiadacza konta w funduszu. To oznacza, że zgromadzone środki nie są wliczane do składników majątku publicznego.
W przypadku emerytury uczestnik OFE ma dwie opcje – może zdecydować się na pobieranie renty z ZUS lub wpłynąć wniosek o wypłatę oszczędności zgromadzonych w funduszu.
Jeśli wybierzemy pierwszą opcję to pieniądze zebrane przez naszych pracowników zostaną połączone i stanowić będą podstawę obliczenia wysokości przyszłych płatności od państwowego ubezpieczenia społecznego (ZUS). W tym przypadku zaoszczędzone kwoty nie są doliczenie do sumowania dochodu, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu wielkości renty bądź emerytury.
Natomiast jeśli postawimy na drugi scenariusz – czyli samodzielne rozporządzenie nad swoimi oszczerstwami należnymi nam z tytułu udziału we wspomnianym programie, musimy liczyć się ze sporym opodatkowaniem.
Oczywiście przejście tej drogi wiąż będzie się również dodatkowo kosztami prowizji dla instytucji finansowej zarządzającej kontem oraz potencjalnym ryzykiem inwestycji kapitałem wynikającym np. trudnych warunkach rynkowych czy niewłaściwie wykonanych decyzjach zarządczych.
Podsumowanie
Pieniądze zgromadzone w OFE mają charakter prywatnej własności i nie są doliczane do składników majątku publicznego. Jeśli zdecydujemy się na pobieranie renty od ZUS, środki zebrane przez uczestnika programu zostaną połączone i stanowić będą podstawę obliczenia wysokości przyszłych płatności od państwowego ubezpieczenia społecznego (ZUS). Natomiast jeśli chcielibyśmy samodzielnie dysponować swoimi oszczędnościami to musimy liczyć się ze sporym opodatkowaniem oraz dodatkowymi kosztami prowizji dla instytucji finansowej zarządzającej kontem.
Najważniejszymi kryteriami wyboru pomiędzy jedną a drugą opcją jest nasza sytuacja życiowa, planowane potrzeby finansowe w okresie emerytalnym oraz stopień tolerancji dla ryzyka inwestycji kapitałem.
Każda decyzja ma swoje plusy i minusa – ważne aby dokonać jej już teraz, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się stabilna sytuacją materialną bez względu na wiek czy kondycję zdrowotną.
Tak, pieniądze z OFE są doliczane do emerytury. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy zajmującej się ratingiem kredytowym i analizami finansowymi: https://incrating.pl/.