Po śmierci męża, żona może dziedziczyć różne rzeczy zależnie od ustaleń w testamencie lub przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju. Zazwyczaj jednak żona ma prawo do części majątku wspólnego oraz spadku po swoim mężu. Warto również pamiętać o konieczności zgłoszenia się do sądu i uregulowania formalności związanych ze spadkiem.
Prawa małżonki do dziedziczenia po zmarłym mężu
Co dziedziczy żona po śmierci męża?
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym momentem w życiu. W takich sytuacjach nie tylko emocje biorą górę, ale również wiele formalności i kwestii prawnych wymaga rozwiązania. Jedną z nich jest spadek i pytanie o to, co dziedziczy żona po śmierci męża.
Prawo polskie przewiduje różne scenariusze odnośnie podziału majątku pozostawionego przez osobę zmarłą bez testamentu oraz w przypadku istnienia dokumentów ostatniej woli. Jeśli chodzi o małżeństwo, to na pierwszym miejscu staje się rola małżonka jako potencjalnego spadkobiercy.
W Polsce obowiązuje tzw. ustawowe prawo do zachowku dla najbliższych krewnych osoby umarłej (dzieci, wnuki), które wynosi 1/2 wartości udziałów jakie by im przysługują przy pełnej spadkowej kolejności osób powoływanych do dziedziczenia według prawa cywilnego.
Jeśli jednak brak dzieci lub są one już dorośnięte a rodzina skupia się jedynie na partnerstwie mieszkalnym czy też korzystaniu ze wspólnego konta bankowego – należy pamiętać że wszystko może być inaczej niż myślimy!
Małżonek stanowi ważny element tej hierarchii – zostając uprawnionym względem małżonka zmarłego do pewnego udziału w majątku. W przypadku, gdy nie zostanie sporządzony testament, a spadkodawca pozostawi partnerkę lub żonę (lub męża) pozbawioną potomstwa – cały jego posiadany majątek przypada właśnie tej osobie.
W sytuacji zaś istnienia dzieci czy też rodziny bliskiej osoby umarłej – prawo zachowku oznacza konieczność uwzględnienia ich interesów przy podziale tego co zostało po śmierci.
Jeśli jednakże decyzja ta będzie łamała prawa małżonki – obdarzonej tym samym statusem jak najbliższy krewny będący na liście uprawnionych osób – można sięgnąć do artykułu 1007 kodeksu cywilnego i występować o uregulowanie swoich spraw przez sąd.
Trzeba pamiętać także, że wspólnymi nabytkami dla państwa oraz rzeczami osobistymi które stanowiły własność jednej ze stron przed zawarciem związku małżeńskiego albo które były darowane tylko jej należy się tak samo rozdzielić w czasie dziedziczenia.
Co więcej ważne jest aby każdy czyni odpowiednie kroki by uchronić siebie i swoją rodzinę od ewentualnych perturbacji wynikających ze zmian statusów społechniczch np. poprzez sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego wskazania spadkobierców, lub też sporządzenie testamentu. Wszystko to pozwoli uniknąć niepotrzebnych kłopotów i rozwiązań sądowych oraz ochroni osoby bliskie przed ewentualnym wykluczeniem z dziedziczenia.
Podsumowując – prawa małżonki do dziedziczenia po zmarłym mężu wynikają zarówno ze wspólnego majątku nabytego podczas trwania małżeństwa jak również jej samej jako uprawnionej osoby na liście osób przysługujących udziały przy pełnej spadkowej kolejności. Jednak warto pamiętać że prawo zachowku dla najbliższych krewnych wymaga uwagi jeśli chodzi o dokładny podział tego co zostanie pozostawione przez umarłą osobę w rodzinie czy spośród znajomych – każda sytuacja jest inna i musi być odpowiednio uregulowana aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim stroną uczestniczącymin tym procesie.
Wezwanie do działania: W przypadku śmierci męża, żona może dziedziczyć jego majątek zgodnie z prawem spadkowym. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie https://motowiesci.pl/ dotyczącej dziedziczenia w Polsce.
Link tagu HTML : Motowieści – Dział motoryzacyjny