Po śmierci właściciela mieszkania pojawia się pytanie, kto będzie płacił czynsz za wynajmowane lokum. W takiej sytuacji istnieją różne możliwości, w zależności od umowy zawartej między stronami oraz przepisów obowiązujących w danym kraju czy regionie. Poniżej przedstawione zostaną najczęściej spotykane przypadki i wyjaśnienie ich prawnych aspektów.

Prawo spadkowe w Polsce

W Polsce, zgodnie z prawem spadkowym, po śmierci właściciela mieszkania jego majątek przechodzi na osoby wskazane przez niego w testamencie lub na spadkobierców ustawowych. W przypadku niewłaściwego załatwienia kwestii dziedziczenia mogą pojawić się problemy dotyczące płacenia czynszu.

Jeśli właściciel mieszkania umrze bez pozostawienia testamentu i nie ma żony ani dzieci, to jego majątek zostanie przekazany najbliższej rodzinie – rodzicom bądź rodzeństwu. Jeśli takiej rodziny również brak albo odmówi ona przyjęcia dziedzictwa, będą do tego uprawnione państwo oraz gminy.

Czy jednak ci nowi posiadacze lokalu są odpowiedzialni za opłaty wynikające ze stosunku najmu? Zgodnie z art. 688 Kodeks cywilny (K.c.), „dziedzic nabiera całość rzeczy i jej atrybuty oraz wszelkie prawa podmiotowe i obowiązki dłużnika”. Oznacza to tyle samo co towarzyszący mu paragraf: „Spadek obejmuje cały majątek pozostawiony przez spadkodawcę”.

Prawo polskie jest tu jasne – jeśli więc otrzymujemy własność jakiegoś budynku czy też domeniu zamieszkalonym wcześniej przez osobę trudniąca się działalnością wynajmową, to wraz z nimi przejmujemy wszelkie obciążenia finansowe i prawnicze. Oznacza to, że musimy płacić czynsz za mieszkanie lub lokum użytkowe.

Jeśli jednak sytuacja się skomplikuje – na przykład spadkobiercy nie są zainteresowani dziedzictwem albo stają się bezrobotni czy też po prostu ich dochody drastycznie maleją – mogą oni wystosować wniosek do właściciela budynku o zwolnienie ze wszystkich kosztów mieszkaniowych bądź jego częściowego umorzenia. Jednakże decyzja ta należy tylko do nas jako właścicielki danego domeniu.

Zgodnie z polskim prawem jesteśmy bowiem uprawnieni do samodzielnego zarządzania swoją własnością oraz podejmowania decyzji dotyczących jej wykorzystywania bądź sprzedawania itp.. Właśnie dlatego istotne jest dokonanie przemyślanego testameny przed śmiercią lub choćby informowanie bliskich osób co chciało by się osiągnęło jeżeli już nam nie będzie dane dłużej żyć.

Należy pamiętać również o tym, że w Polsce funkcjonują różnego rodzaju programy pomocowe adresowane dla tych ludzi którzy znaleźli sie niestety na marginesie społeczeństwa; np.; Mieszkania Plus” czy „Rodzina Na Swoim”. Z ich wykorzystaniem można uzyskać dofinansowanie na zakup mieszkania lub też otrzymać kredyt hipoteczny w preferencyjnych warunkach. Warto więc zainteresować się takimi możliwościami, szczególnie gdy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza.

Podsumowując: po śmierci właściciela mieszkania obowiązek płacenia czynszu spada na osoby, które odziedziczyły nieruchomość bądź te którzy ją kupili. Jednakże nawet jeśli dziedzictwo zostanie przekazane nam w testamencie warto pamiętać o tym że możemy podejmować decyzje dotyczące własnego majątku i korzystać ze wsparcia rządowych programów pomocowych dla tych osób których sytuacja materialna znacznie pogorszyła sie podczas pandemii czy innej trudnej sytuacji życiowej .

Wezwanie do działania: W przypadku śmierci właściciela mieszkania, opłacenie czynszu spoczywa na dziedzicach lub osobach wskazanych w testamencie. Prosimy o skontaktowanie się z doradcą prawnym celem uzyskania szczegółowych informacji dotyczących rozliczeń po zmarłym właścicielu. Zlecenia.pl to platforma dla wykonawców i klientów poszukujących usług budowlanych oraz remontowych – kliknij tutaj, aby znaleźć profesjonalną ekipę!

Link tag HTML : Kliknij tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here