Tak, jest możliwe otrzymanie emerytury po pięciu latach pracy, ale zależy to od kilku czynników. Wprowadzenie do tematu emerytur wymaga jednak bardziej szczegółowego omówienia kwestii wieku oraz okresów składkowych w systemie ubezpieczeń społecznych.

Emerytura po 5 latach pracy – czy to możliwe?

Emerytura to jedna z najważniejszych kwestii, którą musimy rozważyć na przestrzeni naszego życia zawodowego. Dlaczego? To proste – emerytura jest czasem, w którym przechodzimy na zasłużony odpoczynek po latach pracy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy można dostać emeryturę po 5 latach pracy? Odpowiedź brzmi tak – ale nie dla każdego pracownika i warunków.

Aby otrzymać emeryturę należy spełnić pewne wymagania ustalone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Najbardziej podstawowym wymogiem jest osiągnięcie wieku odpowiedniego do przejścia na emeryturę oraz uzyskanie określonej liczby lat składkowych.

Ile trzeba odpracować lat aby móc ubiegać się o prawo do świadczenia?

Dla kobiet minimalny okres wynosi 60 miesięcy a u mężczyzn są to już 65 miesięcy. W przypadku tzw „umowy-zlecenia” lub umowie cywilnoprawnej sytuacja wygląda inaczej- tutaj ilość dni roboczych powinna być większa niż minimum wynikające ze stawek godzinowych danego kraju.
Należy także pamiętać, że wysokość przyznanej nam kwoty będzie proporcjonalna do sumarycznego stażu i wpłaconych składek.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku emerytury wcześniejszej niż wynikająca ze standardowego wieku przejścia na emeryturę (czyli 60 lub 65 lat) suma ta będzie mniejsza. Jest to spowodowane tym, iż osoba taka pobiera świadczenie przez dłuższy okres czasu. Jednakże warto podkreślić ,że każdy przypadek jest inny i wysokość przyznanej kwoty uzależniona jest od wielu czynników – m.in. staž pracy czy dochodu osobistego.

Warto również pamiętać o różnych formach pracowania- umowa o pracę oraz kontrakty cywilnoprawne są traktowane inaczej pod kątem obliczania wpłaconych składek do ZUS-u . Wpływ mają także zagadnienia dotyczące zdrowia np.długotrwałe choroby bądź niezdolność do wykonywania zawodu .

Zatem czy po pięciu latach pracy można ubiegać się już o prawo do emerytury? Odpowiedzi udzielamy powyżej – tak ale warunki muszą być spełnione!

Podsumowując: Emerytura to bardzo ważna sprawa dla każdego z nas dlatego należy monitorować swój stan konta w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jak równiez pilnować własnego zdrowia by móc cieszyć sie swoim „zasłużonym” wypoczynkiem.

Wezwanie do działania: Skontaktuj się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania informacji na temat warunków nabycia prawa do emerytury.

Link tag HTML: BudowaC24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here