ZUS wypłaca świadczenie po śmierci emeryta, które jest nazywane zasiłkiem pogrzebowym. Jest to jednorazowa kwota pieniężna przeznaczona na pokrycie kosztów związanych ze sprawowaniem ceremonii pogrzebowej.

Świadczenie pogrzebowe

Co wypłaca ZUS po śmierci emeryta?

Każdy z nas prędzej czy później zostanie skonfrontowany ze śmiercią bliskiej osoby. Oprócz bólu emocjonalnego, którego doświadczamy w takim momencie, często musimy zmagać się również z trudnościami finansowymi wynikającymi z organizacji pogrzebu. W Polsce istnieje jednak instytucja, która może pomóc nam poradzić sobie ze znacznym obciążeniem wydatków – Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jednym z najważniejszych świadczeń przyznawanych przez ZUS jest tzw. „świadczenie pogrzebowe”. Jest to jednorazowa pomoc finansowa przeznaczona na pokrycie kosztów związanych ze sprawami funeralnymi.

Wysokość tego wsparcia uzależniona jest od kilku czynników:
– rodzaju ubezpieczenia społecznego,
– wieku i płci osoby umarłej,
– sytuacji rodzinnej pozostających po niej osób.

Najwyższa kwota przysługująca za „świadczenie pogrzebowe” to aktualnie około 8 tysięcy złotych i przewiduje ona m.in.
pokrycie opłat za kremację lub grób;
wynagrodzenie dla pracowników zakładu usługowego zajmującego się obsługą ceremonii oraz transportem ciała;
koszty związane z wydaniem aktu zgonu;
opłaty za miejsce na cmentarzu lub kolumbarium.

Aby otrzymać „świadczenie pogrzebowe” należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, osoba umierająca musiała być ubezpieczona w ZUS-ie (lub mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne). W przypadku śmierci emeryta lub rencisty pomoc ta przysługuje automatycznie – nie trzeba jej osobno składać wniosku. Rodzinie pozostawionej po nim wystarczy zgłościć fakt jego odejścia do najbliższego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W innych przypadkach konieczna jest natomiast samodzielna aplikacja o „świadczenie pogrzebowe”. Warto jednak pamiętać, że takiego wniosku można dokonać tylko raz i to przez jedną osobę uprawnioną (najlepiej bliską rodzinę).

Często mamy też pytania dotyczące terminów wypływania wsparcia finansowego od ZUS-u na pokrycie kosztów funeralnych. Niestety, jak większość instytucji publicznym również tutaj procedury bywają długotrwałe i czasochlonne – decyzja może zostań podjęte dopiero po upływie około dwóch tygodni od daty skompletowania całej dokumentacji – a samo pieniądz zostanie przelewane na konto bankowe podany w zgłoszeniu po kilku dniach.

Warto więc pamiętać, że ZUS może być dla nas ważnym wsparciem w trudnych chwilach. Szczególnie jeśli nie mamy oszczędności lub ubezpieczenia prywatnego, które umożliwiłyby nam pokrycie kosztów pogrzebu. Prawidłowo złożony wniosek o „świadczenie pogrzebowe” i spełnione warunki dają szansę na uzyskanie nawet kilku tysięcy złotych pomocy finansowej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podsumowując – śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny moment dla każdego z nas – zarówno emocjonalnie jak i finansowo. Dlatego warto skorzystać ze wszystkich dostępnych źródeł pomocy – również tych publicznym takich jak świadczenie zagwarantowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy inne instytucje państwowe oferujące pomoc finansowa przy organizacji uroczystości żałobnej.

Wezwanie do działania: ZUS wypłaca świadczenia po śmierci emeryta. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://www.skandynawskieinspiracje.pl/.

Link tag HTML: Skandynawskie Inspiracje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here