Niemożliwe jest policzenie wszystkich towarów będących codziennie transportowanymi na terenie Polski. Dostawa to proces wymagający skrupulatnej planistyki, współpracy wielu ludzi i składający się z wielu zależnych od siebie elementów. Jednymi z takich ważnych komponentów są magazyny logistyczne.

Rynek nieruchomości magazynowych

W terminologii branżowej za magazyn uważany jest budynek przystosowany do wypełniania zadań związanych z branżą dostawczą. Powinien zatem, dzięki technologii oraz kadrze pracowniczej umożliwiać:

-przyjęcia produktów,
-ich bezpieczne przechowywanie,
-kompletowanie
-wysyłkę.

Ten segment jest jednym z najprężniej rozwijających się na rynku nieruchomości komercyjnych. W 2021 roku powstało ok. 3,1 mln mkw nowej powierzchni magazynowej, co stanowi wzrost o 1/3 w porównaniu z rokiem poprzednim. Dominującymi pod tym względem obszarami są okolice Warszawy, Górnego Śląska oraz Polski Centralnej.

Jak wynająć magazyn?

Coraz więcej firm decyduje się na wynajem magazynu zamiast budowy. Związane jest to zarówno z ekspresowym tempem w porównaniu z oczekiwaniem na uzyskanie pozwoleń i zakończenie procesu budowlanego, jak i z ceną.

Pierwszym krokiem koniecznym w drodze do podpisania umowy najmu jest sformułowanie naszych wymagań:

– Jaka powierzchnia jest dla nas konieczna do wykonywania zadań firmy (i ile z tego potrzebujemy na biura dla pracowników)?
– Jakie przyłącze energetyczne musi się znaleźć na miejscu?
– Czy potrzebujemy monitoringu, i jeśli tak to jakiego?
– Jakiego wyposażenia hali wymagamy do rozładunku?
– Jaka lokalizacja jest dla nas najwygodniejsza?

To tylko kilka z podstawowych pytań, którymi warto się kierować przy przeprowadzaniu selekcji wśród bogatej oferty powierzchni magazynowych. Dzięki owej liście potrzeb naszego biznesu możemy przystąpić do sporządzenia listy potencjalnych powierzchni kandydujących na nasz magazyn.

Ile kosztuje wynajem?

Koszty najmu mogą się znacząco różnić, w zależności od metrażu, standardu oraz lokalizacji. Standardowo czynsz opłaca się miesięcznie z góry, i z powodu międzynarodowego charakteru branży – w walucie euro. Do stałego czynszu dochodzą także inne koszty, jak związane ze zużyciem mediów koszty eksploatacyjne oraz połączone z dodatkowymi usługami (jak wypłata dla zarządcy, administratora czy firmy sprzątającej). Oferta najczęściej przedstawiona jest w dwóch wariantach: trzyletnim oraz pięcioletnim. W związku z tym, że koszty wykonanych prac adaptacyjnych dostosowanych do klienta wliczane są w czynsz, opcja pięcioletnia jest korzystniejsza. W kwestii lokalizacji, średnie stawki za wynajem wahają się od ok. 3,5 euro/mkw miesięcznie w Warszawie, 2,5 euro/ mkw miesięcznie na Górnym Śląsku i 2,4 euro/mkw miesięcznie w Centralnej Polsce.

Build-to-Suit

Jeszcze inną opcją są tzw. BTS (build-to-suit). W przypadku takich magazynów są one dopiero budowane na zamówienie indywidualnego najemcy. Taka opcja posiada jednak kilka wytworzonych przez rynek wymogów jak:

  • określona wielkość – minimalna powierzchnia magazynu, którego budowy podejmują się deweloperzy to ok. 4000 mkw,
  • czas najmu – umowy podpisywane są na okres minimalnie 10 lat,
  • stabilność finansowa – deweloper w celu zabezpieczenia niewątpliwie zażąda o przedstawienie pisemnego poświadczenia o stanie finansowym najemcy.

Główną zaletę BTS stanowi niewątpliwie pełne dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta, zarówno w kwestii powierzchni magazynu jak i przestrzeni w otoczeniu.

Trendy w wynajmie

Do magazynów przylgnęło skojarzenie z wielkimi halami znajdującymi się w dużej odległości od miasta, najprawdopodobniej w szczerym polu. Jednakże obecnie magazyny na wynajem charakteryzują się wręcz odwrotną cechą. Dużą popularnością cieszą się mniejsze magazyny usytuowane na terenie miasta, łączące w sobie funkcję magazynową z funkcją biurową. Coraz więcej firm docenia liczne zalety takich przestrzeni, ze względu na szybsze dotarcie dostawy do celu, usprawnienie zaopatrzenia salonów i możliwość osobistego odbioru towarów. Wariant wielkopowierzchniowy (tzw. big-box) to wybór dystrybutorów, sieci handlowych czy dużych firm logistycznych. Natomiast na mniejsze magazyny w obrębie miasta decydują się
operatorzy i najemcy związani z e-handlem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here