Wydaje się, że sufit jest taką częścią pomieszczenia, że mało kto zwraca na niego uwagę. Jeśli jest to zwykły, klasyczny biały sufit, to rzeczywiście tak się sprawy mają. Tylko czy potraficie sobie wyobrazić, ładny, biały sufit w dawnych halach produkcyjnych albo fabrykach? Jaki więc wybrać rodzaj sufitu, żeby zachować styl industrialny?
Czym się wyróżnia styl industrialny?
Styl industrialny to przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, minimalistyczne kolory, metalowe elementy. W pomieszczeniach urządzonych według takiego projektu jest niewielka ilość mebli, dodatków. Dzięki temu można czasem usłyszeć echo swojego głosu. Sufit jest tutaj bardzo istotnym elementem, na którym trzeba się skupić, ponieważ czasem to właśnie on najbardziej decyduje o industrialnym charakterze mieszkania. Jak musi być udekorowany strop, żeby pasował do wzorca starej hali produkcyjnej? Podobnie jak do innych części mieszkania, również tutaj najlepszym materiałem okaże się beton, drewno, tynk, a może nawet cegła. Efekt będzie w 100 procentach osiągnięty, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia i pomyśli, że sufit wygląda jak ze starej fabryki, warsztatu czy hali produkcyjnej.
Różne pomysły na wykończenie sufitu
Najprostszym i chyba najmniej kosztownym sposobem na wykończenie sufitu, jest usunięcie wszystkich warstw do samego betonu. Można to zrobić własnymi rękami, bez zatrudniania fachowców. Najprawdopodobniej nie uzyskamy całkiem gładkiej, jasno szarej powierzchni, ale trochę chropowatą, z pęknięciami, zagłębieniami. Będzie to jeszcze bardziej wpływać na industrialny klimat. Beton ma wiele zalet, ponieważ jest odporny na wilgoć, spadki temperatury i inne czynniki zewnętrzne. Jest bezpieczny, wytrzymały i niedrogi. Poza tym jasno szare kolory betonu stanowią idealne tło dla ozdób metalowych, drewnianych oraz ceglanych. Innym, pomysłowym materiałem na sufit, jest pasujące praktycznie wszędzie drewno. W zależności od tego, jaki kolor chcemy uzyskać, można pokryć go farbą, lakierem lub po prostu środkiem ochronnym. Drewniany sufit może składać się z jednej, równomiernej płaszczyzny albo dodatkowo być udekorowany drewnianymi (prawdziwymi lub imitowanymi) belkami. Dużo mniej znanym, ale bardzo atrakcyjnym jest napinany sufit. Używa się do tego płótna, folii albo tkaniny, które mają na celu imitację bielonego sufitu, betonu lub folii metalizowanej z blachy. Tego rodzaju sufity łączone są z takimi dodatkami jak drewniane belki albo siatki. Czasami wprowadzamy się do mieszkania, gdzie sufit wykonany jest z płyt gipsowo – kartonowych. Jeśli nie chcemy zrywać płyt, a jednocześnie zależy nam na stylu industrialnym, to być może dodamy na przykład prawdziwe lub imitowane drewniane belki.
Samodzielne wykonanie industrialnego sufitu
Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, fajne jest to, że wiele prac możemy wykonać samodzielnie bez drogiego fachowca. Sufit betonowy jest najprostszy do samodzielnego wykonania i wymaga najmniej nakładu finansowego. Drewniany sufit również można wykonać samodzielnie, ale potrzebne już są zakupy na przykład drewnianych desek czy belek. Fachowiec jest potrzebny głównie przy montażu sufitu napinanego. Znająca się na tego rodzaju sufitach osoba jest w stanie dokładnie wyliczyć wysokość, jaka jest potrzebna do montażu takiego stropu. Zanim podejmiemy decyzję, jaki kolor sufitu najbardziej by nam się podobał, dobrze jest przeanalizować wielkość pomieszczenia, jego wystrój. Jeśli pomieszczenie jest malutkie, to lepiej zdecydować się na jaśniejsze kolory, ponieważ optycznie powiększymy przestrzeń. Ciemny sufit tylko przytłumiłby małe wnętrze.
Nie do pomyślenia jest, żeby zostawić biały, zwykły sufit w industrialnym pomieszczeniu. Niektórzy nie są w stanie wyobrazić sobie mieszkania z surowym tynkiem, betonem. A właśnie beton, cegła, drewno to cechy charakterystyczne stylu wzorowanego na wzór starych, opuszczonych fabryk.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Platforma Mebli.