Najniższa krajowa pensja to minimalne wynagrodzenie, jakie pracownik może otrzymać za swoją pracę na terenie danego kraju. W Polsce od 1 stycznia 2022 roku minimalna płaca wynosi 3 tysiące złotych brutto miesięcznie.

Jaka jest najniższa krajowa pensja?

Jaka jest najniższa krajowa pensja? To pytanie, na które odpowiedź nie jest jednoznaczna. W różnych krajach minimalne wynagrodzenie może się znacznie różnić i zależeć od wielu czynników.

W Polsce obecnie minimalna płaca wynosi 2 600 zł brutto miesięcznie dla pracowników fizycznych oraz umysłowych. Jednakże ta kwota ulega zmianie co roku wraz z wzrostem inflacji i gospodarczych warunków kraju.

Porównując to do innych państw Unii Europejskiej, okazuje się że polskie minimum zarobków znajduje się poniżej średniej unijnej. Niemcy posiadają jedną z wyższych stawek – tamtejsze przepisy dotyczące płacy minimalnej nakładają wymóg zapłaty nie mniej niż €9,50 za godzinę pracy (co stanowi około €1 500 miesięcznie). Natomiast w Anglii pensja podstawowa to £8,91 czyli ponad dwa razy więcej niż nasza krajowa granica.

Największym plusem wprowadzenia ustalonego przez państwo progu są korzyści społeczne: poprawiająca jakość życia najsłabiej opłaconych pracowników oraz redukcji ubóstwa.
Z drugiej strony wiele osób argumentuje jednak że wysoka liczba firm mogących sobie pozwolić tylko na takie stałe koszty generowane przez rząd skutkuje tym że część z nich rezygnuje z wynajmowania nowych pracowników.

Należy pamiętać, że krajowe przepisy dotyczące płacy minimalnej nie są jedynym czynnikiem wpływającym na poziom zarobków. Ceny za usługi i produkty również mają wpływ na to jakie kwoty mogą być oferowane przez pracodawców.
Dodatkowo istnieją kraje takie jak Szwecja czy Norwegia gdzie brak jest ustawowego progu ale dzięki silnemu ruchowi robotniczemu oraz układom międzypracowniczym pensje podstawowe osiągają wyższe sumy niż w Polsce.

Podsumowując, najniższa krajowa pensja różni się od państwa do państwa i może znacznie zmieniać się co roku ze względu na warunki gospodarcze. Choć ustalenie minimum umożliwiło polepszenie sytuacji najsłabiej opłaconych grup społecznych to jednak ciężar ponoszony przez firmy powinien być równomiernie rozłożony aby uniknąć negatywnego oddziaływania prawnego regulaminu dla biznesu naszego kraju.

Najniższa krajowa pensja wynosi obecnie 2800 zł brutto. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.rodzicdziala.pl/ w celu uzyskania więcej informacji na temat finansów rodziny oraz sposobów oszczędzania i zarządzania budżetem domowym. Oto link tagu HTML do tej strony:

https://www.rodzicdziala.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here