Ile kosztuje zerwanie lokaty to pytanie, na które odpowiedź zależy od indywidualnych warunków umowy między klientem a bankiem. W większości przypadków jednak istnieją pewne opłaty i kary za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji przed terminem zaplanowanym w kontrakcie. Konkretne informacje można znaleźć w dokumentacji dotyczącej danej oferty lokacyjnej oraz poprzez kontakt z doradcą finansowym lub pracownikiem banku obsługującym daną transakcję.

Czy warto zerwać lokatę przed terminem?

Ile kosztuje zerwanie lokaty?

Czy warto zerwać lokatę przed terminem? To pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów. Z jednej strony istnieją sytuacje, w których konieczne jest wcześniejsze wycofanie zainwestowanych środków. Z drugiej zaś strony wiąże się to z pewnymi kosztami.

Zanim podejmiesz decyzję o zerwaniu lokaty przed terminem, warto przeanalizować kilka kwestii finansowych i logistycznych.

Po pierwsze należy sprawdzić umowę

Przede wszystkim trzeba dokładnie przeczytać warunki umowy dotyczącej danej lokaty. W większości przypadków banki narzucają opłatę za wcześniejszą likwidację depozytu lub zwrot części wpłaconych środków – tak zwane odsetki ujemne (ang. early withdrawal penalty). Ta kwota wynosi najczęściej 1-2% kapitału ulokowanego na rachunku oraz utracone przez klienta odsetki do dnia dzisiejszego.

Jeśli więc chcesz pobrać pieniądze ze swojej stałej albo progresywnej oferty przed końcem okresu trwania kontraktu musisz być gotowy zapłacić dodatkowe pieniądza dla instytucji finansowej – podobną sumkę co przy otwarciu konta czyli np.: 50 złotych w Bank Pocztowy na rok czasu; lub nawet więcej w przypadku dużych lokat.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest ryzyko straty

Jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty przed terminem, musisz liczyć się ze stratami. Wpłacając pieniądze na określony czas i otrzymując odsetki zapewniasz sobie pewne dochody – jeśli jednak wcześniej zerwiesz umowę nie będziesz miał pełnego dostępu do wypracowanego kapitału oraz całkowicie utracisz naliczone dotąd procenty.

Co więcej, inwestycja w rachunki oszczędnościowe lub depozyty bankowe to stosunkowo bezpieczna forma ulokowania środków. Jeśli więc planujesz przeznaczenie tych pieniędzy dla dalszych celów inwestycyjnych możesz stracić gwarancję zwrotu wpłaconej kwoty oraz przyszłe korzystanie z uzyskanego przychodu pasywnej natura przez pozostały czas trwania kontraktu .

Jednakże istnieją sytuacje,

gdy szybkie pobranie gotówki może być absolutnie konieczne – np.: nagła potrzeba finansowa albo szansa nabycia atrakcyjnej oferty zakupowej (np: samochód czy mieszkanie).

W takich przypadkach po prostu należy pogodzić się ze sporym koszem jaki będzie ci obarczało za przerwanie lokaty – ale jak już wspomnieliśmy wyniesie on zaledwie kilka procent wartości, którą ulokowałeś.

Podsumowując

Zanim podejmiesz decyzję o zerwaniu lokaty przed terminem, dokładnie przeczytaj umowę oraz przeanalizuj ryzyko straty. Jeśli jednak sytuacja wymaga szybkiego pobrania gotówki – nie wahaj się i skorzystaj z opcji wcześniejszej likwidacji depozytu bądź częściowego zwrotu wpłaconych środków. Pamiętaj jednakże że takie działanie wiąże się ze sporymi kosztami finansowymi w postaci odsetek ujemnych (early withdrawal penalty).

Wezwanie do działania: Prosimy o skontaktowanie się z bankiem w celu uzyskania informacji na temat kosztów zerwania lokaty.

Link tag HTML do https://www.zdrowieinatura.pl/:
Zapraszamy na stronę zdrowieinatura.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here