Europalety to bardzo popularny wybór. Gdzie można je wykorzystać? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Co można kupić u producenta europalet? Nie tylko standardowe palety EPAL
Producent europalet zwykle posiada w swojej ofercie coś więcej niż same standardowe palety o wymiarach 800 x 1200 mm. Zwykle w sprzedaży dostępne są cztery rodzaje europalet – wspomniane standardowe (EUR lub EUR 1), o wymiarach 1200 x 1000 mm (EUR 2), o wymiarach 1000 x 1200 mm (EUR 3) oraz o wymiarach 800 x 600 mm (EUR 6). Wysokość europalety to zwykle 144 mm. Dzięki szerokiej ofercie każdy przedsiębiorca może znaleźć odpowiednią dla siebie i swojego biznesu pomoc, którą można wykorzystać w transporcie, w magazynie do przechowywania lub w halach produkcyjnych.
Ciekawostki na temat europalet
Oprócz tego, że podana została Wysokość europalety, o którą zazwyczaj pyta wiele osób, warto poznać inne jej elementy i ciekawostki na jej temat. Palety EURO posiadają 78 gwoździ, które należy umieszczać według konkretnych wytycznych. Sama europaleta waży około 20-25 kg, a jej nośność wynosi około 1000-1500 kg. Co ciekawe, wytrzymałość ta zwiększa się, gdy podaje się tzw. nośność statyczną. Wtedy może to być nawet 4000 kg. W narożnikach powinien pojawić się charakterystyczny napis EPAL. Oprócz tego na palecie umieszcza się także kod producenta, oznakowanie IPPC, kod kraju, symbol HT, a także rok oraz miesiąc produkcji.
Producent europalet, czyli trochę historii powstania palet EPAL
Dość nieoczywistą kwestią jest również historia powstania europalet. Zostały stworzone na zlecenie Europejskiej Komisji Kolejowej w 1961 roku. Komisja ta chciała ujednolicić rodzaje palet, które wykorzystywane są w transporcie – stąd dość sztywne wytyczne dotyczące konstrukcji europalet. Obecnie można jednak wyróżnić cztery typy palet EPAL, które różnią się od siebie wymiarami.
Europaleta to ekologiczny wybór
Drewniana konstrukcja europalety zachęca coraz więcej osób do jej zakupu. Spora część społeczeństwa podczas prowadzenia własnych biznesów kieruje się dobrem dla środowiska i modyfikuje codzienne wybory, by były mniej inwazyjne dla natury. Wybierając palety od danych producentów warto zaznajomić się z tym, jakie certyfikaty posiadają i czy drewno wykorzystywane do tworzenia palet pochodzi z gospodarki prowadzonej w sposób zrównoważony.