W Polsce istnieje możliwość doliczenia dodatkowych lat pracy za pracę w gospodarstwie rolnym. Jest to jedna z form tzw. uprawnień rolniczych, które przysługują osobom wykonującym działalność rolno-spożywczą na terenie kraju.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osoby prowadzące indywidualną działalność rolniczą mogą skorzystać ze zwolnienia od obowiązku opłacania składek ZUS oraz uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury lub renty.

Ile dokładnie lat można doliczyć za pracę w gospodarstwie rolnym? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Wymiar czasu pracy w gospodarstwie rolnym a emerytura – ile lat można doliczyć?

Ile lat można doliczyć za pracę w gospodarstwie rolnym?

Praca na polu, z zwierzętami i uprawą ziemi to ciężka praca wymagająca wiele czasu i wysiłku. Dla wielu ludzi jest to sposób życia przekazywany przez pokolenia. Jednakże, jak wpływa ta praca na emeryturę? Ile lat pracy w rolnictwie można doliczyć do swojego stażu pracy?

W Polsce istnieje specjalny program dla osób pracujących w sektorze rolniczym – Krajowy Fundusz Ubezpieczeń Rolnych (KFU). Osoby zatrudnione w tym sektorze są ubezpieczane przez ten fundusz oraz korzystają ze specjalnego systemu emerytalnego.

Osoba wykonująca zawód rolnika może liczyć się jako osoba prowadząca działalność gospodarczą lub też być podległa umowie o dzieło lub kontraktowi cywilno-prawnemu. W każdym przypadku okresy składkowe odprowadzone do KFU mogą zostać uwzględnione przy wyliczeniu naszej emerytury.

Jeśli ktoś prowadzi własne gospodarstwo rolne, jego staż pracy liczony będzie od daty rozpoczęcia działalności a nie od momentów opłacania składek ZUS czy KRUS.

Oczywiście aby móc dokonać takiego zaliczenia musimy spełnić pewne warunki formalnoprawne tj.: posiadać obowiązkowe ubezpieczenie w KRUS lub KFU, opłacać składki na czas oraz posiadać potwierdzenia o wprowadzeniu naszych danych do systemu.

Jeśli spełnimy powyższe warunki to możemy liczyć się z doliczeniem dodatkowych lat pracy za pracę w rolnictwie. Ile dokładnie? Zależy od tego ile i jakie składki odprowadziliśmy.

Przykładowo: osoba która przez całe życie prowadziła swoje gospodarstwo rolne (posiadająca odpowiednie dokumentacje) może uzyskać nawet kilkadziesiąt lat doliczeń. Wszystko jest jednak indywidualne i wymaga analizy każdego przypadku osobno.

Dla osób które nie posiadają własnego gospodarstwa sytuacja wygląda trochę inaczej – okresów uznanych jako przepracowane podczas zatrudnienia w firmach działającymi na terenie sektora rolnego można użyć do emerytalnych kalkulacji tak samo jak dla pozostałych dziedzin zawodowych czy też prywatnych przedsiębiorców.

Warto pamiętać że taki sposób rozliczenia ma pewną wartość także przy decyzjach dotyczących wcześniejszego przechodzenia na emeryturę czy też ubiegania się o rente socjalną .

Podsumowując – jeśli chodzi o ilość „dorobku” którym możemy dodać sobie do stażu pracy, to wszystko zależy od indywidualnych warunków i okoliczności. Jednakże warto pamiętać że praca w rolnictwie może się przyczynić do poprawy naszej sytuacji finansowej na emeryturze czy też przy wcześniejszym odejściu ze stanowiska zawodowego.

Niezależnie od tego jaką pracę wykonujemy ważne jest abyśmy regularnie opłacali swoje składki oraz byli świadomi możliwości doliczenia dodatkowych lat pracy za wykonywanie konkretnego rodzaju zajęcia czy też funkcji zawodowej. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność co do wysokości naszych oczekiwanych świadczeń po przejściu na emeryturę lub ubieganiu się o rente socjalną .

Wezwanie do działania: Aby dowiedzieć się, ile lat można doliczyć za pracę w gospodarstwie rolnym, proszę odwiedzić stronę https://niepolka.pl/.

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here